Dostupnější bydlení v Brně by ve spolupráci s městem mohla postavit Česká spořitelna - Tiskový servis

Dostupnější bydlení v Brně by ve spolupráci s městem mohla postavit Česká spořitelna

  • 16. února 2022
  • 2 minuty čtení

Česká spořitelna v ČR začne realizovat projekt dostupného bydlení podle vzoru města Vídeň, kde její mateřská společnost ERSTE BANK postavila již přes deset tisíc dostupných nájemních bytů. Za tímto účelem Česká spořitelna nově založila společnost Dostupné bydlení České spořitelny, a. s., která bude na tomto projektu spolupracovat s municipalitami. Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům, aby schválili memorandum, které deklaruje spolupráci města Brna a České spořitelny na tomto projektu. Výsledkem by měla být bytová výstavba, která bude nabídnuta lidem za výhodnější než tržní nájemné.

„Dostupnost bydlení je pro celou Českou republiku, ale pro Prahu a Brno obzvlášť velké téma. Vítám proto, že se daří nacházet další cesty, jak tuto dostupnost posílit. I když město na bytovém trhu hraje důležitou roli a rekonstruuje stávající bytové domy i staví zcela nové, ve srovnání se soukromým sektorem je limitováno zákonnými postupy při vypisování veřejných zakázek a podobně. Od spolupráce se soukromým sektorem tedy lze očekávat flexibilnější postup, ze kterého budou mít lidé užitek rychleji,“ vyzdvihla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Město Vídeň, kde staví mateřská společnost České spořitelny ERSTE BANK, má s tímto konceptem více než 60letou, velmi dobrou zkušenost, což jsme si osobně potvrdili přímo ve Vídni, kde jsme se vloni setkali jak se zástupci vídeňské radnice, tak se zástupci ERSTE BANK. Tento projekt výstavby dostupných nájemních bytů soukromým sektorem je dalším modelem, který chceme realizovat v Brně a který se dobře uplatňuje ve Vídni – tím prvním je výstavba dostupného družstevního bydlení, které nyní již v Brně intenzivně připravujeme v šesti lokalitách pro zhruba 1500 bytů,“ uvedl náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Smyslem projektu je výstavba bytových domů, ve kterých je nájemné zhruba o pětinu nižší, než je na trhu běžné. Výstavba je realizována ze soukromých financí, bez nároku na rozpočet města Brna. „Česká spořitelna upřednostňuje, aby se nájemníci rekrutovali především z řad pro společnost klíčových profesí, jako jsou hasiči, policisté, lékaři, zdravotní sestry atd., a to hlavně jako mladé rodiny. Konkrétní nájemníky by potom vybíralo přímo město Brno,“ upřesnil Jiří Oliva. „Chceme, aby výstavba začala co nejdříve, proto jsme do tohoto projektu doporučili lokalitu městských stavebních pozemků, kde je možné začít stavbu co nejdříve, a to Západní bránu ve Starém Lískovci,“ doplnil.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Další články z rubriky