Přeskočit na obsah

Dopravní podnik začne brousit kolejnice. Pro kvalitnější jízdu tramvají

11. dubna 2017 2 minuty čtení
(ik) - Dopravní podnik letos zbrousí kolejnice na 26 kilometrech tramvajových tratí. Akce začne dnes v noci a bude na pořadu do začátku prázdnin.

Kolejnice se tak zbaví drobných vlnek. Ty vznikají při provozu, výrazně zvyšují hlučnost, vibrace a také nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají.

Odstranění vlnek na kolejnicích provádí speciální vozidlo strojními bruskami. Začne v Hybešově ulici a pak bude brousit úseky Mendlovo náměstí – Pisárky – Jundrovský trojúhelník, Konečného náměstí – smyčka Technologický park, Vranovská, Nové sady – Renneská, Veveří a Křenová.

„Broušení je součástí údržby tramvajových tratí. Efektem není pouze výrazné snížení hluku, které především zajímá obyvatele města, ale i menší opotřebení tramvajových tratí a vozidel, zvýšení traťové rychlosti a prodloužení životnosti tratí,“ popsal výhody generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 Broušení je naplánováno na noční hodiny. Jednorázově tak budou obyvatelé okolních domů dotčeni hlukem z probíhajících prací.

„Podobné broušení konkrétního úseku se bude opakovat maximálně jednou za pět let. Je to akce, která zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají,“ ujistil vedoucí střediska tramvajových tratí DPMB Václav Richter.

Letošní broušení 26 kilometrů tramvajových tratí bude stát zhruba 4,6 milionů korun.

Za posledních šest let nechal dopravní podnik zbrousit téměř 90 kilometrů tramvajových tratí.

Další informace o broušení kolejí najdete zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.