Dopravní podnik začne brousit kolejnice. Pro kvalitnější jízdu tramvají

  • 11. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) - Dopravní podnik letos zbrousí kolejnice na 26 kilometrech tramvajových tratí. Akce začne dnes v noci a bude na pořadu do začátku prázdnin.

Kolejnice se tak zbaví drobných vlnek. Ty vznikají při provozu, výrazně zvyšují hlučnost, vibrace a také nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají.

Odstranění vlnek na kolejnicích provádí speciální vozidlo strojními bruskami. Začne v Hybešově ulici a pak bude brousit úseky Mendlovo náměstí – Pisárky – Jundrovský trojúhelník, Konečného náměstí – smyčka Technologický park, Vranovská, Nové sady – Renneská, Veveří a Křenová.

„Broušení je součástí údržby tramvajových tratí. Efektem není pouze výrazné snížení hluku, které především zajímá obyvatele města, ale i menší opotřebení tramvajových tratí a vozidel, zvýšení traťové rychlosti a prodloužení životnosti tratí,“ popsal výhody generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 Broušení je naplánováno na noční hodiny. Jednorázově tak budou obyvatelé okolních domů dotčeni hlukem z probíhajících prací.

„Podobné broušení konkrétního úseku se bude opakovat maximálně jednou za pět let. Je to akce, která zajistí obyvatelům okolních domů méně vibrací a otřesů od projíždějících tramvají,“ ujistil vedoucí střediska tramvajových tratí DPMB Václav Richter.

Letošní broušení 26 kilometrů tramvajových tratí bude stát zhruba 4,6 milionů korun.

Za posledních šest let nechal dopravní podnik zbrousit téměř 90 kilometrů tramvajových tratí.

Další informace o broušení kolejí najdete zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít