Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozšířil svůj vozový park o dva nové seniorbusy, které jsou na elektrický pohon. Vozy budou sloužit pro snadnější cestování seniorů a osob se zdravotním postižením po Brně. Jedná se o první elektrické seniorbusy v provozu DPMB. Podnik za ně zaplatil téměř 2,4 milionu korun, necelou třetinu pokryla dotace.
„Služba Seniorbus přispívá k lepší sociální integraci a kvalitě života seniorů a osob se zdravotním postižením, pro které by využívání běžné městské hromadné dopravy mohlo být obtížné. Službu v Brně prostřednictvím DPMB provozujeme od roku 2017. Za tuto dobu seniorbusy uskutečnily více než sto tisíc jízd. Podmínky služby se s novými vozy nezmění. Klienti ji mohou nadále využívat 365 dní v roce,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
DPMB provozuje službu šesti seniorbusy. Dva nové na elektrický pohon nahradí dva dosluhující, jejichž nájezd se blíží 300 tisícům kilometrů. Počet vozů tak zůstane neměnný. „Letos bude nutné nahradit další dva starší automobily novými. Vzhledem k poptávce se bude jednat o vozy s výsuvnou plošinou, která umožní snadnější přepravu osob s hendikepem. Dopravní podnik vypíše výběrové řízení ještě v první polovině roku s dodáním před jeho koncem,“ sdělil náměstek primátorky města Brna pro oblast sociální péče Robert Kerndl.
„Dopravnímu podniku se na nákup dvou nových elektrických vozů podařilo získat dotaci z Ministerstva životního prostředí. Z celkové částky 1 188 500 korun bez DPH za jeden vůz činí dotace 360 tisíc korun,“ vysvětlil radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
„Nové elektrovozy budou deponovány ve vozovně Medlánky, kde je budeme primárně nabíjet. Na plnou baterii najedou 410 km, což je přibližně dvojnásobek reálného denního nájezdu těchto vozů,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Službu zajišťuje devět stálých řidičů a devět brigádníků. Důležitým předpokladem při jejich výběru je komunikativnost a trpělivost.
Největší zájem o přepravu registruje dopravní podnik ve všední dny dopoledne, kdy ji klienti využívají pro cesty k lékaři – nejčastěji do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Fakultní nemocnice Brno, Vojenské nemocnice nebo na polikliniky na Zahradníkově a Viniční. „Neméně důležitý je ale sociální rozměr této služby, neboť senioři cestují i za svými přáteli, na nákupy nebo za kulturou. Podporou Seniorbusu tak přispíváme k integraci lidí vyššího věku do běžného života a prevenci pocitu osamění,“ dodala Markéta Vaňková. Specifickými obdobími, kdy je o službu vysoký zájem a DPMB ji musí posilovat, jsou například Dušičky nebo vánoční svátky. V loňském roce seniorbusy DPMB obstaraly 19 500 jízd.