Přeskočit na obsah

Dopravní podnik chce pokračovat ve výhodném nákupu obousměrných tramvají Škoda 45T

15. června 2022

Velkokapacitní obousměrné tramvaje mají v brněnské MHD nezastupitelnou roli. Vzhledem k tomu, že stávající vozidla jsou stará až 35 let, je nutná jejich obnova. Prvních 5 tramvají je již objednáno, dnes se radní zabývali možností postupného pořízení dalších až 35 kusů za výhodné ceny vysoutěžené v roce 2021.

Prvních 5 obousměrných tramvají Škoda 45T objednal na základě rámcové dohody se Škoda Transportation, a. s., Dopravní podnik města Brna vloni a dodány mají být v 1. čtvrtletí příštího roku. Rada města Brna dnes vzala v působnosti valné hromady městské společnosti na vědomí záměr využít již uzavřenou smlouvu a postupně do roku 2026 nakoupit dalších 35 vozidel. Jednotlivé objednávky bude dopravní podnik městu předkládat a bude ho zároveň informovat o zajištěném způsobu financování.

„Obousměrné tramvaje v Brně potřebujeme. Už nyní jezdí na pravidelné lince končící úvraťovou konečnou v Líšni, jsou nasazovány v případě výluk a mohou sloužit jako univerzální nízkopodlažní vozidlo prakticky na kterékoliv tramvajové lince. Jejich význam pro brněnskou městskou hromadnou dopravu se zvýší po zprovoznění tramvajové trati do kampusu, kde bude také úvraťová konečná,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Důležitý je také finanční aspekt. „Dalších 35 tramvají je možné odebrat za vysoutěžené ceny z roku 2021. Jedno vozidlo tak vyjde na 59 926 500 korun bez DPH. V současné době ani v budoucnu by tento typ tramvají již zřejmě nikdo nebyl schopen za tuto částku dodat. Součtem by to město, respektive dopravní podnik vyšlo o několik stovek milionů dráž. Na druhé straně jde o kontrakt, započteme-li i již objednaná vozidla, v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun, bude tedy nutné vždy hledat nejlevnější způsoby financování,“ dodala Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.