Přeskočit na obsah

Dopravní podnik chce pokračovat ve výhodném nákupu obousměrných tramvají Škoda 45T

15. června 2022
Velkokapacitní obousměrné tramvaje mají v brněnské MHD nezastupitelnou roli. Vzhledem k tomu, že stávající vozidla jsou stará až 35 let, je nutná jejich obnova. Prvních 5 tramvají je již objednáno, dnes se radní zabývali možností postupného pořízení dalších až 35 kusů za výhodné ceny vysoutěžené v roce 2021.

Prvních 5 obousměrných tramvají Škoda 45T objednal na základě rámcové dohody se Škoda Transportation, a. s., Dopravní podnik města Brna vloni a dodány mají být v 1. čtvrtletí příštího roku. Rada města Brna dnes vzala v působnosti valné hromady městské společnosti na vědomí záměr využít již uzavřenou smlouvu a postupně do roku 2026 nakoupit dalších 35 vozidel. Jednotlivé objednávky bude dopravní podnik městu předkládat a bude ho zároveň informovat o zajištěném způsobu financování.

„Obousměrné tramvaje v Brně potřebujeme. Už nyní jezdí na pravidelné lince končící úvraťovou konečnou v Líšni, jsou nasazovány v případě výluk a mohou sloužit jako univerzální nízkopodlažní vozidlo prakticky na kterékoliv tramvajové lince. Jejich význam pro brněnskou městskou hromadnou dopravu se zvýší po zprovoznění tramvajové trati do kampusu, kde bude také úvraťová konečná,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Důležitý je také finanční aspekt. „Dalších 35 tramvají je možné odebrat za vysoutěžené ceny z roku 2021. Jedno vozidlo tak vyjde na 59 926 500 korun bez DPH. V současné době ani v budoucnu by tento typ tramvají již zřejmě nikdo nebyl schopen za tuto částku dodat. Součtem by to město, respektive dopravní podnik vyšlo o několik stovek milionů dráž. Na druhé straně jde o kontrakt, započteme-li i již objednaná vozidla, v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun, bude tedy nutné vždy hledat nejlevnější způsoby financování,“ dodala Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.