Přeskočit na obsah

Dopravní nostalgie: městem budou jezdit historické vozy včetně parní tramvaje a Sputniku

22. června 2017 2 minuty čtení
(ik) – Svátek starých tramvají, trolejbusů a autobusů se o víkendu uskuteční na řadě míst Brna. Akce nazvaná Dopravní nostalgie začne v sobotu v 10 hodin. Na náměstí Svobody se představí historické tramvaje a autobusy a na Brandlově trolejbusy.

Od 11.30 do 19.30 bude v provozu pět zvláštních linek zajišťovaných těmito historickými vozy.

Kromě historických a retro vozů Dopravního podniku města Brna (DPMB) se příznivcům představí i dopravní prostředky ze sbírek Technického muzea v Brně.

„Nadšenci se mohou těšit i na parní tramvaj Caroline. Bude jezdit v sobotu z centra města do areálu výstaviště s využitím vlečkové koleje v Poříčí. V neděli odpoledne pak po okružní trase centrem města s výchozím bodem na náměstí Svobody,“ uvedla Barbora Lukšová, mluvčí DPMB.

Během Dopravní nostalgie se zájemci mohou poprvé projet opraveným retro vozem T2 s evidenčním číslem 1435. Získal přezdívku Sputnik. Tramvaj pochází z dodávky 94 kusů vozů do Brna z let 1958 až 1962. S cestujícími jezdila do roku 1990.

V sobotu se uskuteční i Den otevřených dveří v komínské vozovně, ze které vyjíždí v pracovní dny 56 trolejbusů. Lidem bude představena veškerá technika a řídící informační systém. Z odstavné plochy bude pravidelně odjíždět trolejbus, který zájemce proveze areálem vozovny, a to i přes mycí linku a pracoviště údržby.

Program

Sobota
10.00 až 11.30 – výstava historických tramvají a autobusů na náměstí Svobody, současně výstava historických trolejbusů na České a Brandlově
12.00 až 18.00 – Den otevřených dveří v trolejbusové vozovně Komín
11.30 až 19.00 - jízdy historických tramvají, trolejbusů a autobusů pro veřejnost


Neděle
13.00 až 18.00 - jízdy historických tramvají pro veřejnost

Jízdní řády historických linek a také ceny jízdného budou k dispozici na internetových stránkách www.dpmb.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.