Přeskočit na obsah

Dopravně komplikovanou lokalitu u Anthroposu, kde se chystá nové sportoviště, čekají změny. Studie ukáže, jak zlepšit pohyb pěších, cyklistů a umístění zastávek

09. února 2022

Odstranění potenciálních kolizí cyklistů a cestujících MHD, přesunutí a vybudování nových zastávek, komfortnější pohyb chodců, zpřístupnění hotelu a stomatologického centra nevyužívaným podchodem, ale i vjezd do plánovaného rekreačního a sportovního areálu. To vše bude řešit Technická studie „Zastávky MHD – oblast Anthropos“. Radní dnes vybrali zhotovitele, společnost PRO CEDOP s.r.o., která ji za 272 000 Kč bez DPH vypracuje do 3 měsíců od nabytí účinnosti smlouvy.

„Pisárecká ulice, zvláště od křížení s ulicí Antonína Procházky po Hlinky, je už dnes velmi dopravně zatížená. Kromě značného množství aut je zde vlastně menší přestupní uzel a navíc tudy vede frekventovaná cyklostezka. To samo o sobě už by bylo důvodem pro změnu. Město také poblíž Anthroposu připravuje vybudování sportovního a rekreačního areálu, který musíme dopravně napojit. Při této příležitosti také chceme odstranit i některé neduhy, které lokalitu trápí,“ zdůvodnila potřebu technické studie primátorka města Brna Markéta Vaňková a upozornila: „V řešeném území je nutné v maximální možné míře zachovat stávající vzrostlou zeleň. Technické řešení bude brát v úvahu současné i plánované umístění tras inženýrských sítí. Výsledkem také bude odhad finančních nákladů na nové dopravní řešení.“

Obě stávající zastávky městské hromadné dopravy Anthropos na Pisárecké budou posunuty a mají být zálivové, bezbariérové a s bezkolizní návazností na stávající trasy. „Zastávka směrem do centra bude přiblížena k řece Svratce. Navíc má vzniknout nové přímé napojení cyklostezky tak, aby nehrozily kolize mezi cyklisty a pěšími. V opačném směru se zlepší komfort cestujících tím, že se zastávky na Pisárecké a Veslařské propojí krátkým chodníkem,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková. Nové využití získá i dnes uzavřený podchod, díky němuž se pěší dostanou k hotelu a do stomatologického centra. V jeho blízkosti pak také vzniknou zcela nové zastávky.

„Na straně k parku má být stávající cyklotrasa přímo napojena na světelně řízený přechod. Na opačné straně pak budeme prověřovat možnost vedení jednostranného cyklistického pruhu od křižovatky s ulicí Antonína Procházky směrem na Nový Lískovec. A obecně platí, že je nutné navrhnout takové řešení, aby nemohlo docházet ke kolizím mezi cyklisty a chodci a aby došlo k napojení stávajících či upravovaných tras na ty, které jsou plánovány v celé oblasti Anthroposu,“ popsal další plány města radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Zhotovitel studie má také za úkol najít možnosti pěšího napojení hotelu a stomatologického střediska, do nichž se dnes bezpečně dostanete prakticky jen autem. Pokud by to bylo nutné, bude akceptována i úprava samotné křižovatky Pisárecká – Antonína Procházky.  

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.