Domov pro seniory (DS) Nopova je dlouhodobě ve špatném technickém stavu. Město Brno proto chystá projekt na jeho obnovení, který bude řešen koncesí se soukromým provozovatelem. Dnes v 17 hodin se v židenickém Dělnickém domě koná setkání s veřejností, na kterém budou zástupci města představovat projekt a novou podobu domova.
„Potřeba rekonstrukce Domova pro seniory Nopova je v jednání už od roku 2016. Budova dlouhodobě neodpovídá technicky ani morálně. Jako nejlepší řešení nezávislé analýzy doporučily demolici a postavení zcela nové budovy, která bude odpovídat nárokům na tento typ zařízení. Poprvé bude město na takovém projektu spolupracovat se soukromým sektorem formou koncese,“ uvedl náměstek primátorky města Brna pro sociální péči Robert Kerndl.
Na postupu prostřednictvím koncese město od počátku spolupracovalo s Jihomoravským krajem „Stavba nového domova na Nopově byla projednána i s námi na krajské úrovni, a to samozřejmě včetně záměru spolupráce se soukromníkem formou koncese. Rozhodnutí vedení města respektujeme a možná rizika vzhledem k plánované změně legislativy, financování a také strategickému směřování kraje jsme vedení města sdělili,“ vysvětlila radní Jihomoravského kraje pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová.
Soubor budov DS Nopova byl postaven v letech 1975–1977 a jeho dispoziční řešení – především technický stav – nesplňuje nároky kladené na provoz.
Momentální stav domova pro seniory nevyhovuje v mnoha kritériích:
· zabezpečení z hlediska současných požárně bezpečnostních předpisů
· špatný stav vnitřních i venkovních rozvodů
· vnitřní povrchové úpravy (např. vysoce hořlavé dřevěné obklady stěn)
· tepelně-technické parametry obvodového pláště vč. plochých střech
· velkokapacitní pokoje (105 klientů je ubytováno v 21 pětilůžkových pokojích)
· hygienické zařízení u většiny pokojů nesplňuje normy pro bezbariérové užívání staveb
· prostory pro skladování hygienických potřeb a pomůcek pro personál (na chodbách)
Zcela nová budova bude splňovat všechny náležité normy pro objekt tohoto typu. Pokoje budou maximálně dvoulůžkové a opatřené vlastním bezbariérovým sociálním zařízením. Zvýší se nejen bezpečnost, ale také se zajistí důstojné prostředí pro pobyt klientů a zlepší se pracovní podmínky personálu.
Spolupráce veřejného a soukromého sektoru – v tomto případě města Brna a skupiny BeneVita – znamená, že koncesionář bude stavět na pozemcích města, které i s novou budovou zůstanou majetkem Brna. Koncesionář následně bude domov provozovat, a to na základě smlouvy po dobu 30 let. Město bude investici splácet formou „služebného“ za dostupná lůžka. Po uplynutí lhůty stanovené v koncesi se Brno stane i provozovatelem tohoto domova pro seniory. „Uvědomujeme si význam a odpovědnost vyplývající z navrhované koncese. S výstavbou a provozováním domovů pro seniory máme však mnohaleté zkušenosti a jsme připraveni tomuto závazku dostát,“ podotýká za skupinu BeneVita Jiří Dušek.
Nový domov by měl mít kapacitu 300 lůžek, což je o 75 více než nyní. Budova bude mít až pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Dále bude splňovat standard NZEB II – téměř nulovou spotřebu energie. Budou ji tvořit dvě budovy funkčně propojené v 1. nadzemním podlaží. Součástí bude zelená střecha s pochozí terasou, terapeutická solitérní zahrada a pobytová terasa na každém z pater. V jednotlivých podlažích bude celkem 10 oddělení – na každém patře dvě –, která budou mít svoje společné prostory, terapeutické místnosti i zázemí pro pracovníky.
Na Nopově domov pro seniory sídlí od roku 1977 a jeho osud leží na srdci také obyvatelům městské části Židenice. Jeho důležitost nastínil starosta Židenic Petr Kunc: „Naše městská část sice není součástí rozhodovacího procesu o budoucnosti Domova pro seniory Nopova, snažíme se ale s vedením města Brna diskutovat o budoucí podobě tohoto zařízení, o jeho vlivu na okolí a také o jeho provozu. Proto jsme iniciovali i tuto diskusi, aby občané dostali maximum relevantních informací přímo od vedení města, kraje, budoucího provozovatele a architekta. Za vstřícnost, se kterou se do této veřejné debaty zapojili, velmi děkuji.“
Co bude s klienty a personálem?
Dočasné uzavření domova se předpokládá v horizontu nadcházejících dvou let. Současní zaměstnanci a klienti domova budou postupně přemístěni do ostatních městských domovů pro seniory. Postup citlivého a průběžného uzavírání domova je samozřejmou součástí navrhovaného řešení.