Přeskočit na obsah

Domov pro seniory Holásecká využije energii ze slunečního záření

13. ledna 2021

Domov pro seniory Holásecká na svou střechu nainstaluje fotovoltaické panely, které budou následně vyrábět energii ze slunečního svitu. Rada města Brna se tímto projektem zabývala a doporučila zastupitelům, aby jej podpořili.

„Budova domova pro seniory na Holásecké ulici má ideální podmínky pro vznik malé sluneční elektrárny. Na její rovnou střechu se dá umístit fotovoltaický systém, který bude vyrábět zelenou energii. Ta bude napájet samotný domov, přebytky mohou být dodány do sítě. Díky tomu se ročně sníží provozní náklady organizace téměř o 250 tisíc korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Brno na tento projekt požádalo o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. V prosinci bylo vyrozuměno, že bylo úspěšné a byla mu přiznána dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 1 578 096 korun. „Dotace se obvykle posílá žadatelům až po dokončení projektu. Vzhledem k tomu, že organizace tohoto typu nemají v rozpočtu peníze navíc, pošleme tuto částku domovu ve formě návratné půjčky. Po vyúčtování a obdržení dotace nám zařízení půjčku vrátí,“ vysvětlil náměstek primátorky pro investice a sociální péči Robert Kerndl.

Celkově bude projekt stát 2 630 160 korun. „Na jeho dofinancování chce město Brno poslat Domovu pro seniory Holásecká 1 052 064 korun. K samotné realizaci by mělo dojít v letošním roce. Investice bude zároveň odpovídat závazku snížení emisí CO?. Strategií Brna je využít maximum střech objektů, které jsou v majetku města, pro instalaci fotovoltaických elektráren,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.

Obě záležitosti (návratnou půjčku a prostředky z městského rozpočtu na dofinancování projektu) bude projednávat Zastupitelstvo města Brna na svém lednovém zasedání.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.