Přeskočit na obsah

Dobrovolníky, kteří ve školách pomáhají ukrajinským dětem, město finančně odmění

11. ledna 2023
Čtyři miliony korun navrhují brněnští radní uvolnit z městského rozpočtu a poslat do brněnských škol a školek, aby z nich mohli být zaplaceni dobrovolníci a dobrovolnice pomáhající s integrací dětí ukrajinských válečných uprchlíků.

„Do některých mateřských a základních škol v Brně bylo přijato i několik desítek ukrajinských dětí, které jsou na různé úrovni, ať už mluvíme o znalosti češtiny, nebo o zvládnutém učivu. Podobně jako u českých dětí se i u nich objevují v některých případech specifické poruchy učení nebo chování. Zvláště v těchto případech je pak pro všechny – pedagogy, ukrajinské žáky i jejich spolužáky – přínosem, je-li ve třídě přítomen asistent dobrovolník,“ vysvětlila radní města Brna pro oblast školství Irena Matonohová.

„V této roli nejčastěji působí studenti a studentky Pedagogické a Filozofické fakulty MU, ukrajinští pedagogové a zástupci pomáhajících profesí z řad uprchlíků. Za svou práci dostávají od města finanční odměnu, která je svou výší spíše symbolická; chceme tím ale vyjádřit dík za jejich čas a uznání za jejich činnost a pomoc našim školám,“ dodala.

Město obdobnou formou podpořilo zapojení ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému už loni, a to částkou 936 560 korun. Zaplaceno z nich bylo 64 dobrovolníků, kteří v období od 1. dubna do 15. prosince 2022 pracovali s více než 600 dětmi. Na letošek je zastupitelům navrženo schválit čtyři miliony korun, předpokládá se, že by dohody o provedení práce / o pracovní činnosti byly uzavřeny se zhruba padesáti dobrovolníky a dobrovolnicemi.

Kontakt pro média

Radka Loukotová

redaktorka Tiskového střediska MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.