Přeskočit na obsah

Dobrovolníky, kteří ve školách pomáhají ukrajinským dětem, město finančně odmění

11. ledna 2023

Čtyři miliony korun navrhují brněnští radní uvolnit z městského rozpočtu a poslat do brněnských škol a školek, aby z nich mohli být zaplaceni dobrovolníci a dobrovolnice pomáhající s integrací dětí ukrajinských válečných uprchlíků.

„Do některých mateřských a základních škol v Brně bylo přijato i několik desítek ukrajinských dětí, které jsou na různé úrovni, ať už mluvíme o znalosti češtiny, nebo o zvládnutém učivu. Podobně jako u českých dětí se i u nich objevují v některých případech specifické poruchy učení nebo chování. Zvláště v těchto případech je pak pro všechny – pedagogy, ukrajinské žáky i jejich spolužáky – přínosem, je-li ve třídě přítomen asistent dobrovolník,“ vysvětlila radní města Brna pro oblast školství Irena Matonohová.

„V této roli nejčastěji působí studenti a studentky Pedagogické a Filozofické fakulty MU, ukrajinští pedagogové a zástupci pomáhajících profesí z řad uprchlíků. Za svou práci dostávají od města finanční odměnu, která je svou výší spíše symbolická; chceme tím ale vyjádřit dík za jejich čas a uznání za jejich činnost a pomoc našim školám,“ dodala.

Město obdobnou formou podpořilo zapojení ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému už loni, a to částkou 936 560 korun. Zaplaceno z nich bylo 64 dobrovolníků, kteří v období od 1. dubna do 15. prosince 2022 pracovali s více než 600 dětmi. Na letošek je zastupitelům navrženo schválit čtyři miliony korun, předpokládá se, že by dohody o provedení práce / o pracovní činnosti byly uzavřeny se zhruba padesáti dobrovolníky a dobrovolnicemi.

Kontakt pro média

Nejnovější tiskové zprávy

Meet the Mayor – špičkoví vědci, podnikatelé či akademici působící v Brně se opět setkali se zástupci města

Brno se profiluje jako mezinárodní metropole podporující vědu, výzkum i inovace. Neobejde se proto bez soustavné podpory a lákání talentů a spolupráce se zahraničními experty. Nedílnou součástí těchto aktivit je i společné setkávání. Jedním z příkladů může být včerejší akce Meet the Mayor.

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

I v letošním roce se mohou Brňané těšit na sportovní a zábavní akce pod taktovkou městské společnosti STAREZ-SPORT

Společnost STAREZ-SPORT každoročně pro město Brno pořádá řadu akcí a projektů. Na dnešním zasedání radní projednali změny pro letošní rok. Některé akce se dočkají větší podpory nebo se upraví jejich organizace.