Přeskočit na obsah

Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

15. března 2023 3 minuty čtení Zuzana Gregorová

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Ti všichni a tisíce dalších lidí v Brně se věnovali nebo věnují dobrovolnické činnosti, kdy bez nároku na odměnu (nebo za vstupenku na festival, za ubytování a stravu a podobně) ve svém volném čase prospívají druhým. Kdo by se k nim chtěl přidat, může načerpat inspiraci například na chystaných Dnech dobrovolnictví na konci dubna.

Činnost dobrovolníků je rozmanitá jako život sám. Na počátku pandemie covidu-19 vstoupili tito lidé víc do obecného povědomí, když vozili seniorům nebo nemocným nákupy, šili roušky, hlídali děti zdravotníků nebo pomáhali v nemocnicích a domovech pro seniory. Poté se strhla lavina zájmu po tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku v roce 2021 a loni po příchodu desítek tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Různé neziskové organizace ale služeb dobrovolníků využívají dlouhodobě. Zapojit se lze v České republice, ale i v zahraničí, což může být výhodné třeba pro studenty – je to pořádná lekce v samostatnosti, možnost naučit se v krátkém čase spoustu dovedností a procvičit si jazyk. Některé mezinárodní programy, např. Evropský sbor solidarity, dokonce účastníkům hradí cestovné a přispívají na bydlení a jídlo.

Kdo má přesnou představu, čemu by se chtěl věnovat, najde si cestu sám. Neškodí ale využít služeb profesionálů, např. Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje (dc67.cz, rozhovor s jeho ředitelkou čtěte na straně 20), Dobrovolnického centra Ratolesti Brno (ratolest.cz/dobrovolnicke-centrum) nebo MUNI pomáhá (munipomaha.cz) a dalších. Tyto organizace mimo jiné propojují zájemce a ty, kteří potřebují pomoc, školí dobrovolníky a jejich koordinátory, poskytují informační a právní servis a pořádají osvětové akce.

Hezké chvíle s pacienty i válečnými veterány

Pokud uvítáte konkrétní tipy, kam investovat svůj volný čas a energii, v DobroCentru u sv. Anny (facebook.com/DCusv.Anny) mají stále dveře dokořán. „Nejčastěji si dobrovolníci s pacienty jen tak povídají, někdy jim čtou, případně s nimi hrají hry, mohou i něco vyrábět. Pokud je hezké počasí a stav pacientů to dovolí, mohou s nimi jít ven,“ popisuje manažerka dobrovolnického programu Svatava Kalná. Kromě pravidelných spolupracovníků do nemocnice dochází lidé, kteří se zapojují do jednorázových akcí typu tvořivé dílny, divadlo, zpívání s kytarou nebo promítání fotografií z cest.

Paměť národa sbírá a publikuje vzpomínky válečných veteránů, politických vězňů, disidentů a pamětníků historických událostí. Pokud pak tito respondenti (mnohdy vyššího věku) nebo jejich rodiny potřebují na oplátku s něčím pomoci, Paměť národa na ně myslí a její dobrovolníci asistují potřebným s nákupy či vyzvedáváním léků, organizují setkávání pamětníků nebo zprostředkovávají právní a psychologickou pomoc (pomoc.pametnaroda.cz).

Mámy klidně i se svými dětmi a také babičky jsou vítány v organizaci HOST – Home start Česká republika (hostcz.org). Předávají své rodičovské zkušenosti rodinám často ze sociálně znevýhodněného prostředí, např. jim ukazují, jak si hrát a komunikovat s dětmi, jak s nimi trávit volný čas, mohou poradit ohledně vaření, nákupů, hospodaření s penězi, hygienických návyků a podobně.

Více nabídek hledejte na webech zmíněných dobrovolnických center, a možná má takový program i vaše firma. Pátrání po činnosti, která vám sedne a přinese dobrý pocit a naplnění, můžete tedy začít i u svého šéfa.

 

Dobrovolnické aktivity podporuje i Magistrát města Brna dotacemi z rozpočtů odboru zdraví a odboru sociální péče. Odbor zdraví bude letošní projekty teprve posuzovat, odbor sociální péče brněnským zastupitelům navrhuje schválit podporu pro 5 projektů organizací ADRA, Diecézní charita Brno, Dobrovolnické centrum Motýlek, Paspoint a Ratolest Brno v celkové výši 470 tisíc korun.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.