Přeskočit na obsah

Dobrovolníci si odnesli ceny za canisterapii, práci s dětmi i výsadbu stromů

05. prosince 2018 2 minuty čtení
(ral) - Podruhé v historii byly mezi dobrovolníky z Jihomoravského kraje rozděleny ceny Křesadlo. Porota je udělila celkem devíti lidem v šesti kategoriích. Jednoho oceněného zvolila také veřejnost.

V brněnském Sále Milosrdných bratří se včera sešly desítky dobrovolníků z celého Jihomoravského kraje. Právě je nominovali lidé na webu www.kresadlo-jmk.cz na ocenění Křesadlo. Už od roku 2001 jím organizace HESTIA vzdává hold těm, kdo svou dobrovolnou činností "vykřesává jiskry lidství". "Jak už přes dva tisíce let tvrdí Ezop ve svých bajkách, žádný dobrý skutek, jedno jak malý, nikdy není zbytečný. Někdy stačí jen pár hodin týdně, které pomůžou na svět velké věci," podotkl patron ocenění herec Bolek Polívka.

Ceny pro letošní rok získali:

  • V kategorii Sociální služby a zdravotnictví - Marie Štorková, jedna ze zakládajících členek brněnské regionální pobočky Bílého kruhu bezpečí, a Jolana Minaříková-Obrdlíková, která se svým psem Favinkou prostřednictvím canisterapie pomáhá seniorům i dětem.
  • V kategorii Vzdělávací a volnočasové aktivity - Milada Váňová, která ve svých 91 letech dochází vyučovat pracovníky nízkoprahových center angličtinu, čímž nepřímo pomáhá s přípravou do školy i dětem, které do těchto zařízení docházejí. Za téměř půl století trvající práci s dětmi a mládeží obdržel tutéž cenu Milan Appel. Skoro 30 let vedl 176. oddíl PTO Vlčata, s jeho vedením pomáhá stále, v Lesní školce Lištička působí jako pohádkový dědeček, který čte dětem.
  • V kategorii Environmentální aktivity - Petr Gutman, jenž několik let vysazuje stromy, vozí k nim vodu a zajišťuje jim i další péči.
  • V kategorii Lidská práva - Hana Strašáková a Ondřej Zeman. Spolu s dalšími založili iniciativu Společně Brno, jejich cílem je medializace důležitých témat, rozvoj občanské angažovanosti v politice a podpora slušnosti ve veřejné diskuzi.
  • V kategorii Kultura a umění - Pavla Dvorská, která se ve výtvarném ateliéru KREAT věnuje od jeho založení výtvarné a grafické tvorbě s lidmi s mentálním a psychickým handicapem.
  • V kategorii Komunitní dobrovolnictví - Svatopluk Žamboch, zakladatel Unie neslyšících Brno.
  • Divokou kartu neboli cenu veřejnosti udělili lidé dvojici Haně Strašákové a Ondřeji Zemanovi.

Kategorie Humanitární a rozvojová pomoc zůstala tento rok bez oceněného, neboť v ní nebyl nikdo nominován. Z došlých nominací vybírala vítěze porota. V ní zasedli například 1. náměstek primátora Petr Hladík, rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, patron ceny Křesadlo Bolek Polívka nebo loňská držitelka Křesadla v kategoriích Sociální služby a zdravotnictví a Divoká karta Jana Medková.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.