Přeskočit na obsah

Dobrovolníci se budou starat o desítky hrobů na Ústředním hřbitově

02. září 2020

Oživujeme paměť města. Tak zní zatím pracovní název projektu, na němž se zavázaly spolupracovat město, Správa hřbitovů města Brna a společnost Post Bellum. Výsledkem bude zhruba dvacet udržovaných hrobových míst na Ústředním hřbitově.

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel, umýt náhrobní desku. Pro pozůstalé běžné úkony při návštěvě místa posledního odpočinku jejich blízkých. Provést je i u hrobů, o něž už se nikdo nestará, je předmětem nového společného projektu města Brna, společnosti Post Bellum a Správy hřbitovů města Brna.

„Pokud se po uplynutí desetileté nájemní smlouvy nepodaří navázat kontakt s nájemcem, začne být hrob vedený jako opuštěný. Po třech letech se k němu může jako k věci opuštěné přihlásit město a po nutných zákonných úkonech jej lze znovu nabídnout jako hrob volný. Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

V dnes schváleném memorandu se společnost Post Bellum, která se zabývá dokumentací vzpomínek pamětníků a rozšiřování povědomí veřejnosti o těchto příbězích, zavazuje k zajištění dobrovolníků a revitalizaci hrobových míst. Ta zvolila na základě seznamu volných hrobů v majetku města, sestaveného Správou hřbitovů města Brna. Kritérium bylo buď připomenutí někdejších, dnes už zapomenutých osobností Brna, nebo třeba i architektonická hodnota náhrobků.

Projekt odstartuje v několika dnech náborem dobrovolníků. „Díky jejich úsilí se už letos na podzim obnovy dočká zhruba dvacet míst. Pokračovat se bude v jarních a letních měsících příštího roku. Výsledkem bude důstojnější místo odpočinku pro naše někdejší občany, udržované, čerstvě osázené hroby v sousedství ale ocení i současní návštěvníci hřbitova,“ dodal první náměstek Petr Hladík.

„Hlavní náplní práce Paměti národa je dokumentování životních příběhů pamětníků. Nicméně důležitou součástí našich aktivit je také oživování paměti konkrétních míst v Brně a na jižní Moravě. Z toho důvodu oslovíme naše členy Klubu paměti národa ke spolupráci na této dobrovolnické činnosti. Běžně pro ně připravujeme debaty, přednášky, ale i výlety na místa spojená se zaznamenanými příběhy. Připravovaná spolupráce bude, věříme, zajímavým zpestřením této nabídky a další možností pro osobní setkání členů klubu, ale i dalších potenciálních zájemců z řad veřejnosti,“ uvedl ředitel Paměti národa Jihomoravský kraj David Butula.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.