Přeskočit na obsah

Dobrovolníci se budou starat o desítky hrobů na Ústředním hřbitově

02. září 2020

Oživujeme paměť města. Tak zní zatím pracovní název projektu, na němž se zavázaly spolupracovat město, Správa hřbitovů města Brna a společnost Post Bellum. Výsledkem bude zhruba dvacet udržovaných hrobových míst na Ústředním hřbitově.

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel, umýt náhrobní desku. Pro pozůstalé běžné úkony při návštěvě místa posledního odpočinku jejich blízkých. Provést je i u hrobů, o něž už se nikdo nestará, je předmětem nového společného projektu města Brna, společnosti Post Bellum a Správy hřbitovů města Brna.

„Pokud se po uplynutí desetileté nájemní smlouvy nepodaří navázat kontakt s nájemcem, začne být hrob vedený jako opuštěný. Po třech letech se k němu může jako k věci opuštěné přihlásit město a po nutných zákonných úkonech jej lze znovu nabídnout jako hrob volný. Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

V dnes schváleném memorandu se společnost Post Bellum, která se zabývá dokumentací vzpomínek pamětníků a rozšiřování povědomí veřejnosti o těchto příbězích, zavazuje k zajištění dobrovolníků a revitalizaci hrobových míst. Ta zvolila na základě seznamu volných hrobů v majetku města, sestaveného Správou hřbitovů města Brna. Kritérium bylo buď připomenutí někdejších, dnes už zapomenutých osobností Brna, nebo třeba i architektonická hodnota náhrobků.

Projekt odstartuje v několika dnech náborem dobrovolníků. „Díky jejich úsilí se už letos na podzim obnovy dočká zhruba dvacet míst. Pokračovat se bude v jarních a letních měsících příštího roku. Výsledkem bude důstojnější místo odpočinku pro naše někdejší občany, udržované, čerstvě osázené hroby v sousedství ale ocení i současní návštěvníci hřbitova,“ dodal první náměstek Petr Hladík.

„Hlavní náplní práce Paměti národa je dokumentování životních příběhů pamětníků. Nicméně důležitou součástí našich aktivit je také oživování paměti konkrétních míst v Brně a na jižní Moravě. Z toho důvodu oslovíme naše členy Klubu paměti národa ke spolupráci na této dobrovolnické činnosti. Běžně pro ně připravujeme debaty, přednášky, ale i výlety na místa spojená se zaznamenanými příběhy. Připravovaná spolupráce bude, věříme, zajímavým zpestřením této nabídky a další možností pro osobní setkání členů klubu, ale i dalších potenciálních zájemců z řad veřejnosti,“ uvedl ředitel Paměti národa Jihomoravský kraj David Butula.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno: První pravidelný provoz automatické třídicí linky v České republice zahájen. Znamená zásadní posun v kvalitě dotřiďování odpadu

Pravidelný provoz automatické třídicí linky na plast, papír a kovové obaly zahájil dnes v areálu městské svozové a odpadové firmy SAKO Brno premiér Petr Fiala spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou, ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Jde o první třídicí linku v České republice, která není založena na ručním třídění, nýbrž na vysokém stupni automatizace provozu. Podstatou moderní technologie jsou optické senzory, které dokážou rozlišit a separovat různé druhy odpadů mnohem rychleji a efektivněji než stávající ruční dotřiďování.

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.