Dobrovolníci likvidovali náletovou zeleň z ochozů stadionu

  • 29. července 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) - Dvě desítky dobrovolníků přišly v sobotu na zchátralý fotbalový stadion za Lužánkami.

Reagovali tak na podnět bývalého prvoligového fotbalisty a baviče Petra Švancary, který již před dvěma roky zde organizoval brigády a poté fotbalový zápas se záměrem oživit toto místo.

„Likvidujeme náletovou zeleň z kotle, odkud byli v minulosti nejvíc fanoušci Zbrojovky slyšet,“ zdůraznil Švancara. „Zvládneme tak půlku. Další část nás ještě čeká. Chceme i tímto způsobem upozornit na význam tohoto prostoru pro sport a pro další akce.“

Na stadionu se 19. srpna uskuteční LétoFest a po úklidu by měl sloužit i fotbalové mládeži.

První utkání se na fotbalovém stadionu za Lužánkami uskutečnilo v roce 1953. Areál pamatuje slavné období Rudé hvězdy Brno a Zbrojovky, která zde získala v roce 1978 mistrovský titul. V této době sledovalo duely v průměru dvacet tisíc diváků.

Před čtvrt stoletím přešel stadion do vlastnictví Boby Revue a v roce 2001 přestal vyhovovat požadavkům na nejvyšší fotbalovou soutěž. Roku 2004 jej koupilo město Brno za 17,5 milionu korun.

Podnětem k jeho oživení byla i akce fotbalových fanoušků pod vedením Petra Švancary. Díky jejich nadšení zde právě Švancara se mohl 27. června 2015 rozloučit v exhibičním utkání s fotbalovou kariérou.

Loni v květnu zde byla představena maketa budoucího fotbalového stadionu, jehož stavbu Brno nyní připravuje.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít