Přeskočit na obsah

Dobrovolníci dostali cenu za pomoc vozíčkářům i za stromové kaple

05. prosince 2019 2 minuty čtení
(and) – Šestice dobrovolníků si včera odnesla cenu Křesadlo. Zástupci města Brna, Jihomoravského kraje, pořádající Maltézské pomoci i dalších organizací ocenili lidi, kteří se jako dobrovolníci zapojují do pomoci těm, kteří to potřebují. Letos komise vybírala z 35 nominovaných.

Letos cenu Křesadlo převzali dobrovolníci celkem v šesti kategoriích. Hned dva oceněné přinesla kategorie sociálních služeb a zdravotnictví. Zbyněk Češka získal cenu za dlouholeté dobrovolničení pro Ligu vozíčkářů. Od roku 2016 se stal nepostradatelným členem týmu při pořádání nejrůznějších akcí. Jeho práce si cení jak zaměstnanci Ligy vozíčkářů, tak klienti. Zapojuje se do různorodých činností, mimo jiné učí seniory práci s internetem.

Další držitelka ceny Kateřina Jelínková na základě vlastní zkušenosti, konzultací s lékaři a poznatků dalších maminek po ztrátě dítěte vytvořila praktickou a citlivě zpracovanou brožurku a za finanční podpory matek z komunity „Prázdná náruč“ ji rozeslala do všech porodnických zařízení v Česku a do nadací, které se věnují maminkám po ztrátě miminka. V brožuře mohou ženy, které přijdou o dítě, nalézt užitečné rady, kontakty nebo osobní zkušenosti, jež jim mohou pomoci vyrovnat se s bolestnou ztrátou. Kateřina Jelínková získala i cenu veřejnosti.

V kategorii vzdělávacích a volnočasových aktivit byla oceněna Božena Pištěláková, která se v Akademii třetího věku věnuje koordinaci přednášek, registraci posluchačů v kurzech Zdraví je dar a Spirituální dimenze člověka a zajišťuje organizační záležitosti.

Za své environmentální aktivity si odnesla cenu Hana Matějková. Realizovala mimo jiné tzv. stromové kaple. Jedná se o vytváření nových duchovních míst v krajině za pomoci místních obyvatel. Stromy jsou vysazené do konkrétního půdorysu a vytváří tak sloupoví budoucí kaple.

V kategorii dobrovolnictví v kultuře a umění letos komise vybrala Aleše Hlávku, který se věnuje grafické a výtvarné tvorbě s lidmi s mentálním a psychickým postižením v ateliéru KREAT. O pomoc lidem se sluchovým handicapem v České unii neslyšících se zase velmi zasloužil Vladimír Válka, který dostal ocenění v kategorii komunitního dobrovolnictví. Organizaci pomáhá už čtvrt století.

Cenu Křesadlo už potřetí vyhlásila Maltézská pomoc ve spolupráci s Jihomoravským krajem a městem Brnem. Patronem je známý herec Bolek Polívka. Veřejnost může každoročně nominovat ty, kterým nejsou druzí lhostejní a kteří nezištně pomáhají nejrůznějším skupinám lidí.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.