Přeskočit na obsah

Do základů budoucího koncertního sálu byla vložena pamětní schránka

12. května 2017 2 minuty čtení
Představitelé města, brněnského kulturního života a médií vložili dnes do základů stavby budoucího koncertního sálu schránku s poselstvím budoucím generacím. Kovový tubus zasunuli do speciální kapsle ve stěně pod Hotelem Slavia u Besední ulice, v místě, kde zůstaly městské hradby ze 13. století. Schránka obsahuje listiny a zajímavosti vztahující se k minulosti a budoucnosti místa i projektu.

Jako první vložil do schránky listinu brněnský primátor Petr Vokřál, konkrétně deklaraci Koncertní sál pro Brno ze dne 8. srpna 2014 s podpisy tří desítek významných osobností kulturního života z celé republiky.

„Jsou to jména těch, kdo projekt podporují. Nyní je pro nás tato otázka aktuální, stále vyjednáváme o spolufinancování stavby,“ konstatoval Vokřál. Jeho náměstek Matěj Hollan do tubusu vložil kopii pozvánky na premiéru Glagolské mše, která se v sále brněnského Stadionu konala 5. prosince 1927. Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová přidala katalog nadcházející 62. sezony, předsedkyně Spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně Alena Štěpánková-Veselá pak kopii zápisu z ustavující schůze spolku z 26. února 1992.

Generální ředitel OHL-ŽS Petr Brzezina vložil do tubusu hrst třetihorní zeminy, která se na místě našla, a provozní ředitel společnosti Brněnské komunikace Leoš Chasák aktuální fotografii staveniště. „Stavba pokračuje podle plánu. Základová deska je vybetonovaná, dělníci už postavili část stropu nad třetím podzemním podlažím. Teď budou pracovat na jeho svislých a vodorovných konstrukcích,“ informoval Chasák.

Šéfredaktor Brněnského deníku Rovnost Michal Kárný do tubusu svinul vydání novin z loňského září, které obsahuje výzvu lidem, ať navrhnou obsah schránky. Doplnil jej šéfredaktor brněnské MF Dnes Petr Škarda s dnešním vydáním deníku, ve kterém je vytištěno poselství budoucím generacím.

Ve světové premiéře na místě zazněla skladba k poctě Leoše Janáčka. Složil ji student brněnské konzervatoře Jiří Dvořák.

„V novinách jsem si přečetl, že lidé mohou navrhnout, co do schránky uložit, tak mě napadlo, že speciálně pro tuto příležitost složím skladbu pro sólový fagot. Jsem moc rád, že se do schránky dostane, je to svým způsobem i ukázka současné mladé tvorby,“ řekl Dvořák s tím, že by byl rád, kdyby se i jeho škola dočkala nového koncertního sálu. „Prostředí formuje osobnost mladého člověka,“ dodal.

Kromě jednání o financování stavby nyní probíhá i výběr projektanta nadzemní části stavby, tedy týmu ve složení akustik, architekt, projektant. „Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva špičkové mezinárodní týmy. Jejich prvním úkolem bude projekt na provázání podzemní a nadzemní části stavby,“ informoval o aktuální situaci náměstek primátora Hollan.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.