Přeskočit na obsah

Do základů budoucího koncertního sálu byla vložena pamětní schránka

12. května 2017 2 minuty čtení
Představitelé města, brněnského kulturního života a médií vložili dnes do základů stavby budoucího koncertního sálu schránku s poselstvím budoucím generacím. Kovový tubus zasunuli do speciální kapsle ve stěně pod Hotelem Slavia u Besední ulice, v místě, kde zůstaly městské hradby ze 13. století. Schránka obsahuje listiny a zajímavosti vztahující se k minulosti a budoucnosti místa i projektu.

Jako první vložil do schránky listinu brněnský primátor Petr Vokřál, konkrétně deklaraci Koncertní sál pro Brno ze dne 8. srpna 2014 s podpisy tří desítek významných osobností kulturního života z celé republiky.

„Jsou to jména těch, kdo projekt podporují. Nyní je pro nás tato otázka aktuální, stále vyjednáváme o spolufinancování stavby,“ konstatoval Vokřál. Jeho náměstek Matěj Hollan do tubusu vložil kopii pozvánky na premiéru Glagolské mše, která se v sále brněnského Stadionu konala 5. prosince 1927. Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová přidala katalog nadcházející 62. sezony, předsedkyně Spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně Alena Štěpánková-Veselá pak kopii zápisu z ustavující schůze spolku z 26. února 1992.

Generální ředitel OHL-ŽS Petr Brzezina vložil do tubusu hrst třetihorní zeminy, která se na místě našla, a provozní ředitel společnosti Brněnské komunikace Leoš Chasák aktuální fotografii staveniště. „Stavba pokračuje podle plánu. Základová deska je vybetonovaná, dělníci už postavili část stropu nad třetím podzemním podlažím. Teď budou pracovat na jeho svislých a vodorovných konstrukcích,“ informoval Chasák.

Šéfredaktor Brněnského deníku Rovnost Michal Kárný do tubusu svinul vydání novin z loňského září, které obsahuje výzvu lidem, ať navrhnou obsah schránky. Doplnil jej šéfredaktor brněnské MF Dnes Petr Škarda s dnešním vydáním deníku, ve kterém je vytištěno poselství budoucím generacím.

Ve světové premiéře na místě zazněla skladba k poctě Leoše Janáčka. Složil ji student brněnské konzervatoře Jiří Dvořák.

„V novinách jsem si přečetl, že lidé mohou navrhnout, co do schránky uložit, tak mě napadlo, že speciálně pro tuto příležitost složím skladbu pro sólový fagot. Jsem moc rád, že se do schránky dostane, je to svým způsobem i ukázka současné mladé tvorby,“ řekl Dvořák s tím, že by byl rád, kdyby se i jeho škola dočkala nového koncertního sálu. „Prostředí formuje osobnost mladého člověka,“ dodal.

Kromě jednání o financování stavby nyní probíhá i výběr projektanta nadzemní části stavby, tedy týmu ve složení akustik, architekt, projektant. „Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva špičkové mezinárodní týmy. Jejich prvním úkolem bude projekt na provázání podzemní a nadzemní části stavby,“ informoval o aktuální situaci náměstek primátora Hollan.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.