Do základů budoucího koncertního sálu byla vložena pamětní schránka

  • 12. května 2017
  • 2 minuty čtení
Představitelé města, brněnského kulturního života a médií vložili dnes do základů stavby budoucího koncertního sálu schránku s poselstvím budoucím generacím. Kovový tubus zasunuli do speciální kapsle ve stěně pod Hotelem Slavia u Besední ulice, v místě, kde zůstaly městské hradby ze 13. století. Schránka obsahuje listiny a zajímavosti vztahující se k minulosti a budoucnosti místa i projektu.

Jako první vložil do schránky listinu brněnský primátor Petr Vokřál, konkrétně deklaraci Koncertní sál pro Brno ze dne 8. srpna 2014 s podpisy tří desítek významných osobností kulturního života z celé republiky.

„Jsou to jména těch, kdo projekt podporují. Nyní je pro nás tato otázka aktuální, stále vyjednáváme o spolufinancování stavby,“ konstatoval Vokřál. Jeho náměstek Matěj Hollan do tubusu vložil kopii pozvánky na premiéru Glagolské mše, která se v sále brněnského Stadionu konala 5. prosince 1927. Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová přidala katalog nadcházející 62. sezony, předsedkyně Spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně Alena Štěpánková-Veselá pak kopii zápisu z ustavující schůze spolku z 26. února 1992.

Generální ředitel OHL-ŽS Petr Brzezina vložil do tubusu hrst třetihorní zeminy, která se na místě našla, a provozní ředitel společnosti Brněnské komunikace Leoš Chasák aktuální fotografii staveniště. „Stavba pokračuje podle plánu. Základová deska je vybetonovaná, dělníci už postavili část stropu nad třetím podzemním podlažím. Teď budou pracovat na jeho svislých a vodorovných konstrukcích,“ informoval Chasák.

Šéfredaktor Brněnského deníku Rovnost Michal Kárný do tubusu svinul vydání novin z loňského září, které obsahuje výzvu lidem, ať navrhnou obsah schránky. Doplnil jej šéfredaktor brněnské MF Dnes Petr Škarda s dnešním vydáním deníku, ve kterém je vytištěno poselství budoucím generacím.

Ve světové premiéře na místě zazněla skladba k poctě Leoše Janáčka. Složil ji student brněnské konzervatoře Jiří Dvořák.

„V novinách jsem si přečetl, že lidé mohou navrhnout, co do schránky uložit, tak mě napadlo, že speciálně pro tuto příležitost složím skladbu pro sólový fagot. Jsem moc rád, že se do schránky dostane, je to svým způsobem i ukázka současné mladé tvorby,“ řekl Dvořák s tím, že by byl rád, kdyby se i jeho škola dočkala nového koncertního sálu. „Prostředí formuje osobnost mladého člověka,“ dodal.

Kromě jednání o financování stavby nyní probíhá i výběr projektanta nadzemní části stavby, tedy týmu ve složení akustik, architekt, projektant. „Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva špičkové mezinárodní týmy. Jejich prvním úkolem bude projekt na provázání podzemní a nadzemní části stavby,“ informoval o aktuální situaci náměstek primátora Hollan.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít