Do vodojemů na Žlutém kopci se lidé podívají už tento měsíc

  • 07. července 2020
  • 2 minuty čtení
(ral) – Dlouho očekávané zpřístupnění tří vodojemů při ulici Tvrdého je na dosah. Město svěřilo správu prvního z nich TIC BRNO. U dalších plánuje provést takové úpravy, aby se i do nich mohli návštěvníci bezpečně dostat.

Dva cihlové, jeden betonový. Podzemní chrámy. Jedinečné technické památky. Řeč je o vodojemech na Žlutém kopci, kam se zatím podívala jen hrstka odborníků nebo dokumentaristů. Díky tomu, že v minulém roce město vybudovalo do prvního z vodojemů nový vstup se schodištěm, je možné prostory více zpřístupnit. Předtím bylo nutné se pod zem spustit šachtou po žebříku.

Správu prvního vodojemu bude mít na starosti příspěvková organizace města TIC BRNO. Radní jí jej svěřili bezúplatně, formou výpůjčky. Bude využit pro filmová natáčení, zprostředkovaná Filmovou kanceláří Brno. V plánu jsou i občasné prohlídky pro veřejnost. „Počítáme s tím, že termíny prvních prohlídek budou již nyní v červenci,“ doplnila ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Aktuální informace hledejte na www.ticbrno.cz.

Město se chystá provést podobné úpravy i u zbývajících vodojemů. Zpřístupnit chce lidem také park nad nimi.

Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly na přelomu 19. a 20. století podle projektu anglického stavitele Thomase Docwryho. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem z roku 1910 pak tvoří dvě betonové nádrže. Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20 tisíc kubických metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997, od té doby jsou prázdné a zakonzervované. V roce 2019 Ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb „Historický vodárenský areál“ za kulturní památku.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít