Přeskočit na obsah

Do víru tance i mezi planety. Udělejte si krásnou tečku za prvním srpnovým týdnem

05. srpna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Polovina prázdnin je za námi a akce v Brně neztrácejí dech. O víkendu podlehnete latinskoamerickému temperamentu na Brasil Festu. Na komunitní akce zve Líšeň sobě i První historické oslavy osady v Cacovicích. Festival planet rozsvítí Kraví horu a v Industře se seznámíte s elektronickou hudbou.

V rámci Festivalu planet se v pátek večer uskuteční v parku na Kraví hoře setkání světlušek i světloplachů. Akce začíná ve 20 hodin přímo u nafouknutých vesmírných těles v parku. S sebou si vezměte svítidlo a případně i zajímavý kostým – fantazii se meze nekladou, myslete však na bezpečnost a vyvarujte se otevřeného ohně. Dozvíte se více o nebeské klenbě a nebudou chybět informace o blížícím se roji Perseid, který kulminuje okolo 13. srpna.

Brazilským rytmům podlehnete už v pátek a latinskoamerická kultura bude prýštit brněnskými ulicemi až do neděle. Brasil Fest přiveze do města opět kulturu a zvyky této vzdálené země. Těšit se můžete na tradiční karnevalový průvod městem s tanečníky, bubeníky a alegorickým vozem „200 Anos“, který odkazuje na dvousetleté výročí samostatnosti Brazílie. Během víkendu si vychutnáte speciality tamní kuchyně i spoustu jedinečných koncertů. Podrobný program najdete na webu.

Na Kraví hoře jsou opět k vidění modely vesmírných těles. Foto: M. Schmerková

Již třináctý ročník festivalu Líšeň sobě se koná po celý tento víkend. Každý den se akce odehraje na jiném místě, a to v Orlovně, v Dělňáku a u Kostelíčku. Těšit se můžete na rozmanitý kulturní program, ten zahrnuje divadlo, hudbu i posezení u ohně. Vstupné je dobrovolné. Podobná akce se v sobotu bude konat i v Maloměřicích. První historické oslavy osady v Cacovicích zvou nejen místní do areálu historického mlýna na cacovském ostrově. Prohlédnete si práci tradičních řemeslníku, chybět nebude kovář a také výrobce renesančních hudebních nástrojů. Večer bude připraveno hudební vystoupení.

Brno a jeho chrámy zvou v sobotu na prohlídku kostela sv. Janů s Loretou. Tato prohlídka je přichystána pro děti od 8 do 12 let a jejich rodiče či prarodiče. Dozvíte se více o výrazné výzdobě kostela a významu soch i fresek minoritského kostela ze 13. století.

V pátek se v prostoru pod platany u kavárny Industra v Nové Zbrojovce koná AVA chillout session. V klidném prostředí pod stromy si vychutnáte hudbu pod taktovkou kolektivu AVA, který v Brně spojuje elektronickou hudbu s neobvyklými místy. Vše se rozjede už v 17 hodin a akce je vhodná pro celé rodiny.

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.