Přeskočit na obsah

Do veřejné sbírky lidé přispěli 140 tisíc korun. Peníze pomáhají potřebným, na magistrátě pro ně vaří obědy

09. dubna 2020

Město Brno spustilo na konci března veřejnou sbírku, jejímž cílem je zmírnit následky pandemie virové nemoci COVID-19. Už nyní míří část peněz na úhradu obědů pro lidi, kteří se nacházejí v existenciální nouzi. Jídlo vaří magistrátní jídelna, která k tomu má v současné době kapacity.

Mám obrovskou radost, že jsou lidé v takto složité době solidární. Do finanční sbírky města Brna přispělo do dnešního rána 59 dárců celkem skoro 140 tisíc korun. Peníze chceme využít na aktuální potřeby, které se v souvislosti s pandemií COVID-19 objeví. Jednou z nich je zabezpečení jídla pro potřebné, tedy pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci a nemají například střechu nad hlavou,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Od vyhlášení nouzového stavu v České republice pracuje mnoho zaměstnanců Magistrátu města Brna z domova. Jídelna, která obvykle obsloužila na 800 strávníků denně, fungovala na polovinu své kapacity. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli naši jídelnu využít a pomoci lidem v nouzi. Včera kuchaři a kuchařky uvařili první várku 250 obědů, které následně distribuuje Diecézní charita ve spolupráci s komunitou Sant'Egidio. Jakmile budou v provozu připravovaná kontaktní centra pro lidi bez domova, budou obědy mířit i tam,“ přiblížila Markéta Vaňková.

Jedna porce oběda vyjde na 60 korun. V současné době jich pro výše uvedené účely magistrátní kuchyně připravuje 250, dle potřeby může navýšit jejich počet až na 400. „Ráda bych poděkovala všem, kteří přispěli do sbírky města, a zaměstnancům magistrátní jídelny připravujícím obědy pro potřebné. Věřím, že společně vše zvládneme,“ dodala Markéta Vaňková.

Přispět může každý na účet 111377222/0800. 

Finanční prostředky poslouží k napravení škod a řešení problémů způsobených koronavirem. V první řadě poputují do sociální oblasti. 

O aktuálním stavu konta i konkrétním využití vybraných peněz město průběžně informuje na webu www.brno.cz/koronavirus.

Fotografie z přípravy jídel pro potřebné (autor: Marie Schmerková)

 Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

 

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.