Do Vašulkovy Kuchyně nahlédnou i Brňané - Tiskový servis

Do Vašulkovy Kuchyně nahlédnou i Brňané

  • 31. října 2018
  • 3 minuty čtení

(mak) – V roce 2014 byl brněnský rodák a světový průkopník videoartu Woody Bohuslav Vašulka ověnčen Cenou města Brna a včera se do rodného města vrátil v doprovodu své ženy a spolutvůrkyně Steiny, aby zde v Domě umění slavnostně otevřeli Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno inspirované jejich dílem.

Projekce na fasádě Domu umění evokující tvorbu manželů Vašulkových, aktuální tvorba inspirovaná jejich díly, performativní přednáška či audiovizuální performance, to vše včera večer předznamenalo náplň činnosti kreativního centra Vašulka Kitchen Brno, které bylo za osobní účasti obou umělců slavnostně otevřeno v rekonstruovaných suterénních prostorách Domu umění města Brna.

Brněnská instituce je obdobou The Electronic Kitchen, kterou Vašulkovi před téměř padesáti lety založili v New Yorku. Má propojit raná díla elektronických médií s živou uměleckou současností, ale také pečovat o jedinečný archiv manželů Vašulkových a na lokální i mezinárodní úrovni rozvíjet jejich odkaz prostřednictvím současné tvorby.

Za myšlenkou vybudování centra stojí spolek Vašulka Kitchen Brno, jehož členy jsou mimo jiné Tomáš Ruller či ředitelka Domu umění Terezie Petišková. „Naším posláním bylo od počátku vytvoření důstojného místa v podobě studovny a dílny s digitálním archivem tvorby Vašulkových, jenž by byl volně přístupný studentům, badatelům, umělcům a kurátorům,“ vysvětlují cíl svého snažení členové spolku.

Centrum má dvě expoziční místnosti. V první jsou vystaveny série Vašulkových digitálních tisků Luciferova zakázka a Triáda, v druhé jedno z Vašulkových nejznámějších a divácky nejpřitažlivějších děl Light Revisited – Noisefields. Vedle výstavní činnosti má centrum především vytvářet zázemí pro výzkumníky, pedagogy, kurátory a všechny, které zajímá archiv manželů Vašulkových, jenž obsahuje více než 27 000 stran dokumentů.

Pionýr videoartu
Woody Bohuslav Vašulka se narodil 20. ledna 1937 v Brně. V roce 1965 odešel se svou islandskou ženou do New Yorku. Tady manželé počátkem 70. let založili proslulé multimediální centrum The Kitchen, kde vystupovali umělci jako Philip Glass, John Lennon, Herbie Hancock a další. V roce 1980 se manželé přestěhovali do Santa Fe v Novém Mexiku, kde stáli u zrodu výzkumného a výukového institutu The Art and Science Laboratory. Woody experimentoval s elektronickým zvukem a videem a věnoval se výzkumu počítačů a digitálního prostoru, účastnil se řady významných světových přehlídek a získal četná ocenění. V mezinárodním kontextu náleží Woody Vašulka k uznávaným pionýrům videoartu, elektronického a interaktivního umění. Vzhledem ke světovému uměleckému věhlasu a nepopiratelnému vlivu na současné české audiovizuální umění obdržel čestné doktoráty na univerzitách v San Francisku, Praze a Brně a Cenu města Brna za rok 2014.

Význam a rozsah Vašulkova díla si Brno připomnělo na podzim roku 2016 u příležitosti blížících se osmdesátých narozenin umělce výstavou Mystery of Memory (Muzeum města Brna). V lednu 2017 na ni navázala Moravská galerie, která ve své stálé expozici ART IS HERE zpřístupnila zrekonstruované dílo Light Revisited – Noisefields.

Další články z rubriky