Přeskočit na obsah

Do ulic vyrazí šalina upozorňující na kampaň #PripravBrno

30. listopadu 2021
Ode dneška až do konce listopadu 2022 se mohou Brňané i přijíždějící svézt speciální tramvají. Ta odkazuje na kampaň #PripravBrno, konkrétně pak na ekodotace města, jako je například podpora vytváření zelených střech „Zeleň střechám!“ nebo podpora ozelenění vnitrobloků „Vnitroblok!“. Město také upozorňuje na snahu snižovat emise CO?.

Jedním z kroků, jak město přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého, je snaha o zavedení plně ekologické městské hromadné dopravy.

Už nyní jezdí řada autobusů na zemní plyn, což je mnohem ekologičtější než nafta. Plyn si navíc dokážeme vyrábět z bioodpadu. Město je součástí memoranda, které se týká rozvoje udržitelné energetiky, dopravy a ochrany životního prostředí včetně vytvoření Evropského institutu pro využití vodíku a nových technologií se sídlem v Brně. Autobusy na vodíkový pohon by tak v budoucnu mohly zcela reálně jezdit na běžných linkách městské hromadné dopravy. Vodík navíc představuje praktičtější variantu, než jsou bateriové autobusy, například z hlediska dojezdové vzdálenosti,“ popsala možný vývoj primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Další záměry kampaně vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík: „Brno má ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí CO2 a přípravy města na změny klimatu. Je si však vědomo, že je třeba do těchto aktivit zapojit i brněnské firmy, instituce a pochopitelně i obyvatele Brna. Nově polepená tramvaj bude v průběhu celého roku poukazovat na kampaň Připrav Brno, jejímž cílem je právě obyvatele Brna informovat o aktivitě města v této oblasti nebo o možnostech využití brněnských ekodotací podporujících adaptační opatření.“

Dalším ambiciózním projektem je rozvoj fotovoltaiky. „Město dále pokračuje v nastaveném trendu rozvoje využití obnovitelných zdrojů energie, kdy Brno zahájilo budování fotovoltaických elektráren na střechách budov ve svém majetku. Očekávanou roční výrobu elektřiny ze solárních panelů podporovaných městem odhadujeme kolem 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí v hodnotě nejméně 36 tis. tun CO2,“ doplnil Petr Hladík.  

V tramvaji si od ledna budou moci lidé zasoutěžit o zajímavé ceny v rámci soutěže „Najdi maskota #PripravBrno“. O jejím spuštění budeme na svých kanálech informovat.

 

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.