Přeskočit na obsah

Do ulic vyrazí šalina upozorňující na kampaň #PripravBrno

30. listopadu 2021

Ode dneška až do konce listopadu 2022 se mohou Brňané i přijíždějící svézt speciální tramvají. Ta odkazuje na kampaň #PripravBrno, konkrétně pak na ekodotace města, jako je například podpora vytváření zelených střech „Zeleň střechám!“ nebo podpora ozelenění vnitrobloků „Vnitroblok!“. Město také upozorňuje na snahu snižovat emise CO?.

Jedním z kroků, jak město přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého, je snaha o zavedení plně ekologické městské hromadné dopravy.

Už nyní jezdí řada autobusů na zemní plyn, což je mnohem ekologičtější než nafta. Plyn si navíc dokážeme vyrábět z bioodpadu. Město je součástí memoranda, které se týká rozvoje udržitelné energetiky, dopravy a ochrany životního prostředí včetně vytvoření Evropského institutu pro využití vodíku a nových technologií se sídlem v Brně. Autobusy na vodíkový pohon by tak v budoucnu mohly zcela reálně jezdit na běžných linkách městské hromadné dopravy. Vodík navíc představuje praktičtější variantu, než jsou bateriové autobusy, například z hlediska dojezdové vzdálenosti,“ popsala možný vývoj primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Další záměry kampaně vysvětlil 1. náměstek primátorky Petr Hladík: „Brno má ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí CO2 a přípravy města na změny klimatu. Je si však vědomo, že je třeba do těchto aktivit zapojit i brněnské firmy, instituce a pochopitelně i obyvatele Brna. Nově polepená tramvaj bude v průběhu celého roku poukazovat na kampaň Připrav Brno, jejímž cílem je právě obyvatele Brna informovat o aktivitě města v této oblasti nebo o možnostech využití brněnských ekodotací podporujících adaptační opatření.“

Dalším ambiciózním projektem je rozvoj fotovoltaiky. „Město dále pokračuje v nastaveném trendu rozvoje využití obnovitelných zdrojů energie, kdy Brno zahájilo budování fotovoltaických elektráren na střechách budov ve svém majetku. Očekávanou roční výrobu elektřiny ze solárních panelů podporovaných městem odhadujeme kolem 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí v hodnotě nejméně 36 tis. tun CO2,“ doplnil Petr Hladík.  

V tramvaji si od ledna budou moci lidé zasoutěžit o zajímavé ceny v rámci soutěže „Najdi maskota #PripravBrno“. O jejím spuštění budeme na svých kanálech informovat.

 

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.