Přeskočit na obsah

Do sbírky dětských pyžam se zapojila celá republika, do Brna jich dorazily tisíce

05. února 2021

V sobotu 6. února oficiálně končí tradiční sbírka, kterou každoročně vyhlašuje Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Po tématech z minulých let jako dětské hračky nebo knihy letos byla zvolena pyžamka. Díky velké mediální podpoře se o sbírce dozvěděli lidé napříč republikou a do Brna doputovala pyžamka, domácí oblečení i hračky ze všech koutů země. Nebývalá štědrost lidí tak dovolila obdarovat vedle Dětské nemocnice i další organizace.

 „Původně jsme chtěli nasbírat několik pyžámek pro Dětskou nemocnici, aby měl její personál pro své malé pacienty pestrý výběr a mohl tím udělat dětem radost. Nakonec se jich podařilo vybrat tolik, že jimi můžeme vedle černopolní Dětské nemocnice podpořit i novorozenecká oddělení v Bohunicích, u Milosrdných bratří nebo na Obilním trhu, ale také dětské domovy nebo azylové domy pro matky s dětmi. V Dětské nemocnici z dodaných zásilek vytřídili 12 520 pyžam a více než 5 tisíc kusů dalšího textilu, jako jsou trička, mikiny nebo tepláky, které děti využijí při pobytu mimo postýlku. Kromě toho nám dárci zasílali hračky, zejména plyšové a látkové, ale objevily se i stavebnice, hry, knihy, hračky pro kojence, auta a panenky,“ vyjmenoval první náměstek primátorky Petr Hladík.

Magistrát města Brna a Dětská nemocnice již předaly 70 pytlů oblečení Klokánku, 11 firmě Lear Corp. pro nemocnici Vyškov a 5 Dětskému domovu v Tišnově. Kompletní seznam organizací, mezi které budou získané věci ze sbírky rozděleny, je:

FN Brno – Dětská nemocnice Brno

FN Brno Bohunice – novorozenecké odd.

FN Brno – Porodnice Obilní trh – novorozenecké odd., neonatologie

Nemocnice Milosrdných bratří – novorozenecké oddělení

Klokánek Brno – Fond ohrožených dětí

Chovánek Brno – Dětské centrum rodinného typu

Dětský domov Dagmar

Dětský domov Tišnov

Dětský domov Vranov

Dětský domov Jílová

Azylový dům Magdalenium

Azylový dům – Domov pro dětský život

Zařízení Helena – azylový dům

Domov sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni

Host Home-Start Česká republika

Do sbírky se vedle jednotlivců zapojili například farníci z katolického domu v Křižanově, zdravotnické školy, vězenkyně ze Světlé nad Sázavou, Nadace pro radost v Líšni, městské části, základní a mateřské školy, nadační fondy, různé spolky a kluby i velké firmy. Všem jim za to děkuji,“ dodal Petr Hladík.

„Všeobecně lze říct, že ohlasy na sbírku jsou velmi pozitivní. Nejeden balíček obsahoval pozdravy a poděkování zdravotníkům a přání brzkého uzdravení dětem. Jak vyplývá z výše uvedených čísel, zásoba nočního prádla má pro nás neočekávaný objem. S pomocí pyžam s dětskými motivy a postavičkami hrdinů i s pestrým povlečením, které je mnohdy tematicky doplňuje, tak budou lůžková oddělení v mnohém připomínat dětské pokojíčky a stanou se domáckým prostředím nejen pro malé pacienty, ale i rodiče, kteří je na jejich cestě za uzdravením provázejí. Široký zájem veřejnosti a slova podpory a chvály těší samozřejmě i naše zdravotníky," uvedla Jana Šífová, zástupce zdravotnického náměstka pro nelékařský zdravotnický personál pro Dětskou nemocnici FN Brno.

Lednovou sbírku město pořádá každoročně, v minulých letech se zaměřilo například na knihy, hračky nebo autolékárničky. Výtěžkem podporuje různé organizace v Brně, nemocnice nebo např. spolek Medici na ulici, který poskytuje základní zdravotní péči lidem bez domova.

Fotografie sbírky (autor: Z. Kolařík)

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.