Přeskočit na obsah

Do projektu Dáme na vás se přihlásilo 217 projektů. Lidé jich v hlasování podpořili 155

03. července 2017 2 minuty čtení
(fpo) – Další fáze projektu participativního rozpočtu „Dáme na vás“, díky kterému mohou občané města poprvé rozhodovat o 20 milionech korun z rozpočtu města, 30. června skončila. Přihlášené projekty musely v prvním hlasování dosáhnout podpory 150 lajků na webu damenavas.cz, lidé je mohli podpořit i formou nejméně 15 podpisů na papírovém formuláři. Podařilo se to 155 návrhům.

Nyní budou vybrané projekty posuzovány, zda jsou proveditelné, a to do 30. září 2017. Jednotlivá vyjádření odborů a příslušných městských částí budou průběžně publikována na webu damenavas.brno.cz v kartě příslušného projektu, kde je občané mohou sledovat.

Finální hlasování pro projekty, které jsou reálně proveditelné, bude spuštěno 1. listopadu letošního roku na webu damenavas.cz a potrvá 22 dní. Jako alternativu k elektronickému hlasování město připravuje i možnost hlasování na veřejném setkání, které proběhne ve třetím listopadovém týdnu.

„Brno je prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Jeho cílem je přímé zapojení veřejnosti do správy a rozvoje města a do rozhodování o veřejných financích. Město si od projektu slibuje především vytvoření příležitosti pro vzájemnou inspiraci, dialog a zpětnou vazbu mezi vedením města a občany, zvýšení povědomí občanů o fungování procesů veřejné správy, posílení identifikace občanů s městem a podporu sousedských vztahů, komunitního života a občanské společnosti,“ říká radní pro participaci obyvatel Tomáš Koláčný.

Participativní rozpočet je jedním z projektů vznikajících v rámci konceptu Chytré Brno.

Pro první ročník participativního rozpočtu vyčlenilo město částku dvacet milionů korun. Jeden projekt může stát maximálně 2 miliony korun. To znamená, že bude realizováno nejméně deset projektů navržených samotnými občany.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.