Do projektu Dáme na vás se přihlásilo 217 projektů. Lidé jich v hlasování podpořili 155

  • 03. července 2017
  • 2 minuty čtení
(fpo) – Další fáze projektu participativního rozpočtu „Dáme na vás“, díky kterému mohou občané města poprvé rozhodovat o 20 milionech korun z rozpočtu města, 30. června skončila. Přihlášené projekty musely v prvním hlasování dosáhnout podpory 150 lajků na webu damenavas.cz, lidé je mohli podpořit i formou nejméně 15 podpisů na papírovém formuláři. Podařilo se to 155 návrhům.

Nyní budou vybrané projekty posuzovány, zda jsou proveditelné, a to do 30. září 2017. Jednotlivá vyjádření odborů a příslušných městských částí budou průběžně publikována na webu damenavas.brno.cz v kartě příslušného projektu, kde je občané mohou sledovat.

Finální hlasování pro projekty, které jsou reálně proveditelné, bude spuštěno 1. listopadu letošního roku na webu damenavas.cz a potrvá 22 dní. Jako alternativu k elektronickému hlasování město připravuje i možnost hlasování na veřejném setkání, které proběhne ve třetím listopadovém týdnu.

„Brno je prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Jeho cílem je přímé zapojení veřejnosti do správy a rozvoje města a do rozhodování o veřejných financích. Město si od projektu slibuje především vytvoření příležitosti pro vzájemnou inspiraci, dialog a zpětnou vazbu mezi vedením města a občany, zvýšení povědomí občanů o fungování procesů veřejné správy, posílení identifikace občanů s městem a podporu sousedských vztahů, komunitního života a občanské společnosti,“ říká radní pro participaci obyvatel Tomáš Koláčný.

Participativní rozpočet je jedním z projektů vznikajících v rámci konceptu Chytré Brno.

Pro první ročník participativního rozpočtu vyčlenilo město částku dvacet milionů korun. Jeden projekt může stát maximálně 2 miliony korun. To znamená, že bude realizováno nejméně deset projektů navržených samotnými občany.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít