Přeskočit na obsah

Do pomoci se zapojilo nejen město, ale také Brněnské komunikace a HC Kometa

07. dubna 2020

Současná epidemie onemocnění COVID-19 ukazuje, že snaha vzájemně si pomáhat ze společnosti nevymizela. Příkladem toho, že mnozí teď myslí na ty, kteří se vlivem nouzového stavu dostali do tíživé situace, je nová služba bezplatného rozvážení obědů samoživitelům a rodičům s dětmi, které trpí poruchou autistického spektra. Tu zajišťují ve spolupráci s magistrátem Brněnské komunikace a majitel hokejové Komety Libor Zábranský.

„Je důležité, že jsou lidé ochotní si vzájemně pomáhat. Myslíme nejen na seniory, ale také na samoživitele, kteří se kvůli vyhlášení nouzového stavu ocitli bez příjmů, například protože museli zůstat doma se svými dětmi a nemohou se tak věnovat svojí práci. Děkuji všem, kteří se do pomoci zapojili, ať už se jedná o soukromé osoby, firmy, pracovníky magistrátu nebo příspěvkových organizací města. A v neposlední řadě děkuji také všem, kteří už přispěli do naší veřejné sbírky. Finanční prostředky z ní budou využity ke zmírnění následků pandemie virové nemoci COVID-19. Vážíme si každé nabídky pomoci, kterou v této nelehké situaci obdržíme,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Bezplatný rozvoz obědů je určen pracujícím samoživitelům, kteří museli zůstat s dětmi doma na tzv. OČR a ocitli se v nepříznivé sociální situaci. Vaření jídla zajistí jedna z restaurací spadající pod Libora Zábranského a HC Kometu Brno. Dopravu a financování mají na starosti Brněnské komunikace. Příjemce pomoci splňující nastavená kritéria vytipovávají sociální pracovníci jednotlivých městských částí a oslovují je přímo, není tedy možné kontaktovat s žádostí brněnský magistrát.

Snažíme se myslet na všechny skupiny obyvatel, které jsou poškozeny nouzovým stavem vyhlášeným v celé republice. Vzhledem k tomu, že situace je komplikovaná, zapojují se do organizace nejrůznějších podpůrných aktivit radní i náměstci napříč různými gescemi. Těší mě, že se mi podařilo domluvit se s Liborem Zábranským a Brněnskými komunikacemi i Odborem sociální péče MMB, a můžeme tak díky laskavosti a práci řady lidí podpořit samoživitele ve zhoršené sociální situaci i rodiče dětí s poruchami autistického spektra,“ vysvětlil autor nápadu a radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

První obědy budou rozvezeny v pondělí 6. dubna. Už nyní je na základě doporučení sociálních pracovníků dohodnutý rozvoz pro 80 samoživitelů a jejich děti. Momentálně budou jídla doručovat dvě posádky po dvou lidech. K vytipovávání osob, ke kterým by měla tato forma pomoci směřovat, dochází i nadále. Lze tedy předpokládat, že postupně se počet odběratelů bezplatných obědů navýší. 

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.