Přeskočit na obsah

Do pomoci se zapojilo nejen město, ale také Brněnské komunikace a HC Kometa

07. dubna 2020
Současná epidemie onemocnění COVID-19 ukazuje, že snaha vzájemně si pomáhat ze společnosti nevymizela. Příkladem toho, že mnozí teď myslí na ty, kteří se vlivem nouzového stavu dostali do tíživé situace, je nová služba bezplatného rozvážení obědů samoživitelům a rodičům s dětmi, které trpí poruchou autistického spektra. Tu zajišťují ve spolupráci s magistrátem Brněnské komunikace a majitel hokejové Komety Libor Zábranský.

„Je důležité, že jsou lidé ochotní si vzájemně pomáhat. Myslíme nejen na seniory, ale také na samoživitele, kteří se kvůli vyhlášení nouzového stavu ocitli bez příjmů, například protože museli zůstat doma se svými dětmi a nemohou se tak věnovat svojí práci. Děkuji všem, kteří se do pomoci zapojili, ať už se jedná o soukromé osoby, firmy, pracovníky magistrátu nebo příspěvkových organizací města. A v neposlední řadě děkuji také všem, kteří už přispěli do naší veřejné sbírky. Finanční prostředky z ní budou využity ke zmírnění následků pandemie virové nemoci COVID-19. Vážíme si každé nabídky pomoci, kterou v této nelehké situaci obdržíme,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Bezplatný rozvoz obědů je určen pracujícím samoživitelům, kteří museli zůstat s dětmi doma na tzv. OČR a ocitli se v nepříznivé sociální situaci. Vaření jídla zajistí jedna z restaurací spadající pod Libora Zábranského a HC Kometu Brno. Dopravu a financování mají na starosti Brněnské komunikace. Příjemce pomoci splňující nastavená kritéria vytipovávají sociální pracovníci jednotlivých městských částí a oslovují je přímo, není tedy možné kontaktovat s žádostí brněnský magistrát.

Snažíme se myslet na všechny skupiny obyvatel, které jsou poškozeny nouzovým stavem vyhlášeným v celé republice. Vzhledem k tomu, že situace je komplikovaná, zapojují se do organizace nejrůznějších podpůrných aktivit radní i náměstci napříč různými gescemi. Těší mě, že se mi podařilo domluvit se s Liborem Zábranským a Brněnskými komunikacemi i Odborem sociální péče MMB, a můžeme tak díky laskavosti a práci řady lidí podpořit samoživitele ve zhoršené sociální situaci i rodiče dětí s poruchami autistického spektra,“ vysvětlil autor nápadu a radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

První obědy budou rozvezeny v pondělí 6. dubna. Už nyní je na základě doporučení sociálních pracovníků dohodnutý rozvoz pro 80 samoživitelů a jejich děti. Momentálně budou jídla doručovat dvě posádky po dvou lidech. K vytipovávání osob, ke kterým by měla tato forma pomoci směřovat, dochází i nadále. Lze tedy předpokládat, že postupně se počet odběratelů bezplatných obědů navýší. 

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.