Do podzemního Chrámu kamene vstoupili první návštěvníci

  • 04. června 2020
  • 1 minuta čtení
(ral) - Středověké kamenné artefakty ve více než sto let staré technické památce. Špilberk otevřel nové lákadlo – expozici Chrám kamene umístěnou v někdejších podzemních vodojemech. Lidé se sem mohou podívat denně v rámci prohlídky s průvodcem.

Na třicet kamenných artefaktů připomínajících brněnskou historii si dnes prohlédli první návštěvníci. Po zdržení způsobeném pandemií COVID-19 se dnes otevřely zrekonstruované vodojemy. „Adaptací obou nádrží získalo muzeum atraktivní prostor pro vystavení exponátů dokumentujících zaniklé městské kostely, paláce a hřbitovy. Zvlášť zajímavé jsou fragmenty z tzv. Královské kaple nebo konzola s mužskou tváří z Židovské brány. Celé expozici dominují Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera,“ popisuje kurátor sbírky lapidária Filip Kyrc.

Nový atraktivní cíl pro návštěvníky vznikl díky jedné z posledních velkých rekonstrukcí Špilberku. Ta přišla na téměř 100 milionů korun, více než 90 milionů ale pokryje dotace. V rámci oprav byla zrekonstruována část východní a severní hradby, severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat.  V severním přístavku vyrostly restaurátorské dílny a sklady. Úpravy se dotkly i exteriérů – restaurátoři opravili sochu generála de Souches, došlo ke zpevnění cest i pořízení nových laviček a dalšího mobiliáře.

Více informací o nové expozici a jejím provozu získáte na webu hradu Špilberk.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít