Přeskočit na obsah

Do Městské galerie se zapojí i Úrazová nemocnice v Brně. Na jejím štítě bude vyobrazeno Osudové ohlédnutí

18. listopadu 2020

V lokalitě kolem brněnského Cejlu už nyní vzniká tzv. Městská galerie, v jejímž rámci se realizují malby na fasády domů. Celkem takto vznikne až 25 muralů. Radní dnes schválili dohodu o spolupráci při realizaci obrazu Františka Skály Osudové ohlédnutí na štítové zdi Úrazové nemocnice v Brně.

Cílem projektu Martina Reinera je vytvořit v někdejší vyloučené lokalitě města největší evropskou galerii pod širým nebem. Už nyní si mohou kolemjdoucí prohlédnout první mural podle návrhu Venduly Chalánkové a Petra Lysáčka, který je inspirován Mendlovými pokusy s hráškem, a to na štítu domu na Cejlu 28. Dokončuje se také malba na Bratislavské 40,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Postupně takto v okolí vznikne 20 až 25 maleb od renomovaných umělců, v nejbližší době například na Bratislavské 76 a na Vranovské 22. Součástí projektu Městská galerie se stane také Úrazová nemocnice v Brně. Radní dnes schválili dohodu o spolupráci při realizaci malby na budově této městské nemocnice. 

 „Na štítu nemocnice bude vyobrazeno Osudové ohlédnutí Františka Skály. Tuto realizaci uhradí autor projektu Městské galerie ze svého. Zavázal se také, že bude malbu, která přispěje k oživení této čtvrti, udržovat v reprezentativní podobě. S malováním muralu se začne nejpozději 23. listopadu,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.

 Část projektu Městské galerie je součástí participativního rozpočtu Dáme na vás, v němž loni skončila se ziskem více než dvou tisíc hlasů na pátém místě. „Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. Bude jich pět a Brno na ně dá zhruba 1,5 milionu korun. Vznik dalších děl budou moci lidé podpořit například ve fundraisingové kampani,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Zapojení se do projektu vítá i ředitel Úrazové nemocnice Brno Pavel Piler: „Nejenže tato malba zpříjemní veřejný prostor, který je třeba neustále kultivovat, ale osobně oceňuji především to, že bude zkrášlena nemocnice, kterou řada lidí vnímá jako ryze sterilní a neosobní prostředí.“ 

Zdroj vizualizace: Městská galerie

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.