Přeskočit na obsah

Do lesa, divadla i kutit. S dětmi nebudete vědět, kam o víkendu dřív skočit

18. listopadu 2022 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Tento víkend jsou brněnské akce zaměřeny především na děti. Noc divadel otevře divadlo Polárka, Radost i Koráb. Bastl fest zase přiláká všechny milovníky kutění a v Kumstu si přichystali odpoledne plné workshopů. Při procházce centrem také nepřehlédněte nové girlandy. Ty budou až do 25. listopadu zpodobňovat třeba šroubovici DNA, Janáčkovu skladbu Sinfonietta nebo znak Brna. Poté se můžete těšit na vánoční téma padajících vloček.

Již 10. ročník Noci divadel v Brně zastupují nejenom divadla, ale po setmění se otevře také Moravské zemské muzeum v Paláci šlechtičen. Stálá expozice Loutkařské umění přímo zapadá do tématu. Prohlédnout si můžete také divadlo Radost na speciálních prohlídkách s písničkami. Co dělá město v noci, se dozvíte na stejnojmenném představení v divadle Polárka. Zájemce navíc divadelním zákulisím provede polárkovská superhrdinka. Pohádku Princezna na hrášku zahrají v rámci noci v divadle Koráb. Zvídavé návštěvníky potěší v divadle na Orlí, kde si kromě koncertů a vystoupení studentů muzikálového herectví připravili prohlídky zákulisí.

Program pro děti i dospělé najdete i v Kumstu. Sobotní odpoledne je tam ve znamení workshopů. Trocho protáhnout se můžete na józe s písničkami a zvířátky. Fantazie ožije na stránkách vlastního leporela a jak se dělá ilustrace, se dozvíte na workshopu s umělkyní a výtvarnou pedagožkou Kateřinou Šindelkovou. Tentokrát se zaměří na propojení básní a imaginace.

Tento víkend se VIDA! science centrum přemění na oživlý sen každého většího i menšího kutila. Pokud stále něco vymýšlíte, zkoušíte vyrobit a nebojíte se překonávat překážky a záludnosti nových technologií, neváhejte – je to akce přímo pro vás. Těšit s můžete na lužánecký Polybus, výrobu origami, novinkou bude výroba nanovláken nebo zkouška 3D tiskárny. Poznáte také Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty, který vyrábí hry z kamene, bavlny, dřeva, a dokonce z paroží. Více najdete na www.vida.cz.

Od Javorníku až po Váh se podíváte v židenickém Dělnickém domě. Jak je to možné? Folklór totiž spojuje a díky tomu přijede slovenský soubor Váh Púchov do Brna na reciproční vystoupení. Vstupenky zakoupíte na místě a po skončení představení můžete posedět u cimbálu.

Chcete poznat les z pohledu lesníka? Máte dotazy na nějakou zajímavost, kterou jste objevili třeba na výletě? Vyrazte v sobotu na komentovanou procházku mezi stromy se zkušeným lesníkem z Mendelovy univerzity. Akce začíná u brány areálu na Doubravce mezi Velkou Klajdovkou a lesní cestou Červená. Kromě dvoukilometrové procházky si budete moci vyrobit adventní věnec a opéct špekáček.

Nastartuje Kometa novou vítěznou sérii? Tuhle otázku můžou zodpovědět fanoušci ledního hokeje přímo ve Winning Group Areně, kde se v pátek od 18:00 hraje utkání „modrobílé šlechty“ proti Plzni. Indiáni prožívají rozpačitější sezonu a zatím jsou na devátém místě tabulky. Narazí i v nejhokejovějším městě republiky?

Dočtete se v Metropolitanu

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nenechte si ujít

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Výtvarná instalace z loňského ročníku Faktoru K, foto: Miroslava Holasová
Faktor K oživí Káznici a připomene i jejích 250 + 1 let

Hra o Marii Kudeříkové, taneční performance zkoumající neživou hmotu vlasů nebo jam s Choro Moro – i to čeká na návštěvníky a návštěvnice letošního ročníku Faktoru K, který se odehraje od 4. do 7. října tradičně v prostorách bývalé Káznice na Cejlu.

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.