Přeskočit na obsah

Do konce měsíce má začít obnova přes 100 let staré kanalizace a vodovodu na Mendlově náměstí. Radní vybrali zhotovitele zakázky za více než 118 milionů korun

13. října 2021
Ještě do konce měsíce vstoupí probíhající rekonstrukce Mendlova náměstí do další významné fáze, kterou je obnova vodovodu a kanalizace. Zhotovitele, který nabídl nejnižší cenu, a to 118 283 745 korun bez DPH, dnes vybrala Rada města Brna.

„Vybudování nové kanalizace a vodovodu na Mendlově náměstí považuje město kvůli jejich špatnému technickému stavu za naprosto nezbytné. Vždyť nejstarší část vodovodu v tomto místě pochází z roku 1899 a nejstarší úsek kanalizace z roku 1914. Předpokládáme, že práce začnou ještě v říjnu a potrvají do konce příštího léta,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Velmi mne těší, že oproti hodnotě zakázky uvedené v zadávací dokumentaci Brno ušetří 8 395 050 korun.“

K účasti na sektorové veřejné zakázce bylo vyzváno 7 stavebních společností, 5 z nich podalo nabídky. Základním hodnoticím kritériem byla nejnižší nabídková cena. Tu předložila firma IMOS Brno, a. s., a činí 118 283 745 korun bez DPH. Součástí zakázky je kromě samotné obnovy také například zajištění vydání rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace, dopravního značení po dobu stavby, vytyčení inženýrských sítí dotčených prováděním stavebních prací, vydání rozhodnutí o povolení kácet dřeviny nebo zkoušky kvality díla a zpracování dokumentace skutečného provedení stavby. Po dokončení prací na kanalizaci a vodovodu budou zapraveny povrchy nad zrekonstruovanými inženýrskými sítěmi.

„S ohledem na co nejkratší omezení všech druhů dopravy bude obnova kanalizace a vodovodu koordinována s dalšími stavebními akcemi. Navazuje tak na výměnu parovodů za horkovody Tepláren Brno a současně bude nutný souběh s opravou plynovodu a rovněž s pokládkou telekomunikačních kabelů v této lokalitě. Optimalizací koordinace dopravně-technického řešení se důkladně zabývaly společnosti PK Ossendorf a Aquatis, které jsou také projekčními autory jednotlivých stavebních objektů dopravní a technické infrastruktury,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

„Současné úpravy Mendlova náměstí mají být dokončeny u příležitosti 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. Dočkáme se tak plnohodnotného veřejného prostoru se stromy a bezbariérovými zastávkami, který by navíc měla doplnit nová Mendelova socha,“ řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.