Přeskočit na obsah

Do konce měsíce má začít obnova přes 100 let staré kanalizace a vodovodu na Mendlově náměstí. Radní vybrali zhotovitele zakázky za více než 118 milionů korun

13. října 2021

Ještě do konce měsíce vstoupí probíhající rekonstrukce Mendlova náměstí do další významné fáze, kterou je obnova vodovodu a kanalizace. Zhotovitele, který nabídl nejnižší cenu, a to 118 283 745 korun bez DPH, dnes vybrala Rada města Brna.

„Vybudování nové kanalizace a vodovodu na Mendlově náměstí považuje město kvůli jejich špatnému technickému stavu za naprosto nezbytné. Vždyť nejstarší část vodovodu v tomto místě pochází z roku 1899 a nejstarší úsek kanalizace z roku 1914. Předpokládáme, že práce začnou ještě v říjnu a potrvají do konce příštího léta,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Velmi mne těší, že oproti hodnotě zakázky uvedené v zadávací dokumentaci Brno ušetří 8 395 050 korun.“

K účasti na sektorové veřejné zakázce bylo vyzváno 7 stavebních společností, 5 z nich podalo nabídky. Základním hodnoticím kritériem byla nejnižší nabídková cena. Tu předložila firma IMOS Brno, a. s., a činí 118 283 745 korun bez DPH. Součástí zakázky je kromě samotné obnovy také například zajištění vydání rozhodnutí o zvláštním užívání komunikace, dopravního značení po dobu stavby, vytyčení inženýrských sítí dotčených prováděním stavebních prací, vydání rozhodnutí o povolení kácet dřeviny nebo zkoušky kvality díla a zpracování dokumentace skutečného provedení stavby. Po dokončení prací na kanalizaci a vodovodu budou zapraveny povrchy nad zrekonstruovanými inženýrskými sítěmi.

„S ohledem na co nejkratší omezení všech druhů dopravy bude obnova kanalizace a vodovodu koordinována s dalšími stavebními akcemi. Navazuje tak na výměnu parovodů za horkovody Tepláren Brno a současně bude nutný souběh s opravou plynovodu a rovněž s pokládkou telekomunikačních kabelů v této lokalitě. Optimalizací koordinace dopravně-technického řešení se důkladně zabývaly společnosti PK Ossendorf a Aquatis, které jsou také projekčními autory jednotlivých stavebních objektů dopravní a technické infrastruktury,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

„Současné úpravy Mendlova náměstí mají být dokončeny u příležitosti 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. Dočkáme se tak plnohodnotného veřejného prostoru se stromy a bezbariérovými zastávkami, který by navíc měla doplnit nová Mendelova socha,“ řekl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.