Do Brna dorazily Vánoce. Lidé si je užijí do 28. prosince

  • 23. listopadu 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) – Rozsvícením stromu, kterému jako každý rok přihlížely tisíce lidí, v Brně oficiálně začaly Vánoce. Všechna čtyři náměstí v centru města již obsadili stánkaři s nabídkou dárků i vánočních specialit. Na náměstí Svobody i Dominikánském náměstí zůstanou v provozu přes svátky až do 28. prosince.

Patnáctimetrový smrk, který minulý týden přivezlo z Bílovic na náměstí Svobody koňské spřežení, se rozsvítil dnes přesně v 17 hodin. Tímto okamžikem vypukly několikatýdenní Brněnské Vánoce. „Letos je strom slavnostnější, povolili jsme si více barev. V minulých letech jsme ladili náměstí Svobody do bíla, ta zůstane na vánočních řetězech stromů a stánků – letos jich je třikrát více než dříve, takže Svoboďák se opravdu rozzáří. Stromeček samotný je posetý několika tisíci barevných led světýlek a jsou na něm i zrcadlící se ozdůbky. V některých střípcích se lidé i vidí. Chceme, aby se v nich zrcadlila atmosféra vánočního Brna,“ popsala ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Lidi čekající na sváteční okamžik pozdravili představitelé města včetně nové primátorky Markéty Vaňkové, davu požehnal i generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. V rámci doprovodného programu pak proběhl oblíbený videomapping nebo koncert Dětského sboru Brno.

Stánky zůstanou dnes i v následujících dnech otevřeny do 22 hodin. Každé z brněnských náměstí si buduje vlastní atmosféru – na náměstí Svobody se akcentuje živost a dynamičnost, na Dominikánském náměstí naopak klid a požitek. Zelný trh je centrem tradičních řemesel a Moravské náměstí nabízí program v netradičních jurtách a šapitó. Velkou novinkou je tu také vyhlídkové kolo. Z výšky 33 metrů dohlédnou lidi přes střechy domů i na brněnské dominanty Špilberk a Petrov. Za 100 korun se lidé svezou při pěti- až desetiminutové jízdě.

Jako v loňských letech bude na všech náměstích fungovat jednotný systém vratných kelímků a hrnečků. Záloha za ně je 50 a 70 korun. Vrátit je lze u kteréhokoli stánku prodávajícího nápoje.

Moravské náměstí a Zelný trh ukončí vánoční trhy 23. prosince, na zbývajících náměstích – Dominikánském a Svobody – zakoupíte typický punč nebo bramborák i později. Trhovci tu zůstanou do 28. prosince.

Více informací o programu naleznete na www.brnenskevanoce.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít