Přeskočit na obsah

Do Brna dorazily Vánoce. Lidé si je užijí do 28. prosince

23. listopadu 2018 2 minuty čtení
(ral) – Rozsvícením stromu, kterému jako každý rok přihlížely tisíce lidí, v Brně oficiálně začaly Vánoce. Všechna čtyři náměstí v centru města již obsadili stánkaři s nabídkou dárků i vánočních specialit. Na náměstí Svobody i Dominikánském náměstí zůstanou v provozu přes svátky až do 28. prosince.

Patnáctimetrový smrk, který minulý týden přivezlo z Bílovic na náměstí Svobody koňské spřežení, se rozsvítil dnes přesně v 17 hodin. Tímto okamžikem vypukly několikatýdenní Brněnské Vánoce. „Letos je strom slavnostnější, povolili jsme si více barev. V minulých letech jsme ladili náměstí Svobody do bíla, ta zůstane na vánočních řetězech stromů a stánků – letos jich je třikrát více než dříve, takže Svoboďák se opravdu rozzáří. Stromeček samotný je posetý několika tisíci barevných led světýlek a jsou na něm i zrcadlící se ozdůbky. V některých střípcích se lidé i vidí. Chceme, aby se v nich zrcadlila atmosféra vánočního Brna,“ popsala ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Lidi čekající na sváteční okamžik pozdravili představitelé města včetně nové primátorky Markéty Vaňkové, davu požehnal i generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. V rámci doprovodného programu pak proběhl oblíbený videomapping nebo koncert Dětského sboru Brno.

Stánky zůstanou dnes i v následujících dnech otevřeny do 22 hodin. Každé z brněnských náměstí si buduje vlastní atmosféru – na náměstí Svobody se akcentuje živost a dynamičnost, na Dominikánském náměstí naopak klid a požitek. Zelný trh je centrem tradičních řemesel a Moravské náměstí nabízí program v netradičních jurtách a šapitó. Velkou novinkou je tu také vyhlídkové kolo. Z výšky 33 metrů dohlédnou lidi přes střechy domů i na brněnské dominanty Špilberk a Petrov. Za 100 korun se lidé svezou při pěti- až desetiminutové jízdě.

Jako v loňských letech bude na všech náměstích fungovat jednotný systém vratných kelímků a hrnečků. Záloha za ně je 50 a 70 korun. Vrátit je lze u kteréhokoli stánku prodávajícího nápoje.

Moravské náměstí a Zelný trh ukončí vánoční trhy 23. prosince, na zbývajících náměstích – Dominikánském a Svobody – zakoupíte typický punč nebo bramborák i později. Trhovci tu zůstanou do 28. prosince.

Více informací o programu naleznete na www.brnenskevanoce.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.