Přeskočit na obsah

Do Brna dorazily Vánoce. Lidé si je užijí do 28. prosince

23. listopadu 2018 2 minuty čtení
(ral) – Rozsvícením stromu, kterému jako každý rok přihlížely tisíce lidí, v Brně oficiálně začaly Vánoce. Všechna čtyři náměstí v centru města již obsadili stánkaři s nabídkou dárků i vánočních specialit. Na náměstí Svobody i Dominikánském náměstí zůstanou v provozu přes svátky až do 28. prosince.

Patnáctimetrový smrk, který minulý týden přivezlo z Bílovic na náměstí Svobody koňské spřežení, se rozsvítil dnes přesně v 17 hodin. Tímto okamžikem vypukly několikatýdenní Brněnské Vánoce. „Letos je strom slavnostnější, povolili jsme si více barev. V minulých letech jsme ladili náměstí Svobody do bíla, ta zůstane na vánočních řetězech stromů a stánků – letos jich je třikrát více než dříve, takže Svoboďák se opravdu rozzáří. Stromeček samotný je posetý několika tisíci barevných led světýlek a jsou na něm i zrcadlící se ozdůbky. V některých střípcích se lidé i vidí. Chceme, aby se v nich zrcadlila atmosféra vánočního Brna,“ popsala ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Lidi čekající na sváteční okamžik pozdravili představitelé města včetně nové primátorky Markéty Vaňkové, davu požehnal i generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. V rámci doprovodného programu pak proběhl oblíbený videomapping nebo koncert Dětského sboru Brno.

Stánky zůstanou dnes i v následujících dnech otevřeny do 22 hodin. Každé z brněnských náměstí si buduje vlastní atmosféru – na náměstí Svobody se akcentuje živost a dynamičnost, na Dominikánském náměstí naopak klid a požitek. Zelný trh je centrem tradičních řemesel a Moravské náměstí nabízí program v netradičních jurtách a šapitó. Velkou novinkou je tu také vyhlídkové kolo. Z výšky 33 metrů dohlédnou lidi přes střechy domů i na brněnské dominanty Špilberk a Petrov. Za 100 korun se lidé svezou při pěti- až desetiminutové jízdě.

Jako v loňských letech bude na všech náměstích fungovat jednotný systém vratných kelímků a hrnečků. Záloha za ně je 50 a 70 korun. Vrátit je lze u kteréhokoli stánku prodávajícího nápoje.

Moravské náměstí a Zelný trh ukončí vánoční trhy 23. prosince, na zbývajících náměstích – Dominikánském a Svobody – zakoupíte typický punč nebo bramborák i později. Trhovci tu zůstanou do 28. prosince.

Více informací o programu naleznete na www.brnenskevanoce.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.