Přeskočit na obsah

Do Brna dorazily Vánoce. Lidé si je užijí do 28. prosince

23. listopadu 2018 2 minuty čtení
(ral) – Rozsvícením stromu, kterému jako každý rok přihlížely tisíce lidí, v Brně oficiálně začaly Vánoce. Všechna čtyři náměstí v centru města již obsadili stánkaři s nabídkou dárků i vánočních specialit. Na náměstí Svobody i Dominikánském náměstí zůstanou v provozu přes svátky až do 28. prosince.

Patnáctimetrový smrk, který minulý týden přivezlo z Bílovic na náměstí Svobody koňské spřežení, se rozsvítil dnes přesně v 17 hodin. Tímto okamžikem vypukly několikatýdenní Brněnské Vánoce. „Letos je strom slavnostnější, povolili jsme si více barev. V minulých letech jsme ladili náměstí Svobody do bíla, ta zůstane na vánočních řetězech stromů a stánků – letos jich je třikrát více než dříve, takže Svoboďák se opravdu rozzáří. Stromeček samotný je posetý několika tisíci barevných led světýlek a jsou na něm i zrcadlící se ozdůbky. V některých střípcích se lidé i vidí. Chceme, aby se v nich zrcadlila atmosféra vánočního Brna,“ popsala ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Lidi čekající na sváteční okamžik pozdravili představitelé města včetně nové primátorky Markéty Vaňkové, davu požehnal i generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. V rámci doprovodného programu pak proběhl oblíbený videomapping nebo koncert Dětského sboru Brno.

Stánky zůstanou dnes i v následujících dnech otevřeny do 22 hodin. Každé z brněnských náměstí si buduje vlastní atmosféru – na náměstí Svobody se akcentuje živost a dynamičnost, na Dominikánském náměstí naopak klid a požitek. Zelný trh je centrem tradičních řemesel a Moravské náměstí nabízí program v netradičních jurtách a šapitó. Velkou novinkou je tu také vyhlídkové kolo. Z výšky 33 metrů dohlédnou lidi přes střechy domů i na brněnské dominanty Špilberk a Petrov. Za 100 korun se lidé svezou při pěti- až desetiminutové jízdě.

Jako v loňských letech bude na všech náměstích fungovat jednotný systém vratných kelímků a hrnečků. Záloha za ně je 50 a 70 korun. Vrátit je lze u kteréhokoli stánku prodávajícího nápoje.

Moravské náměstí a Zelný trh ukončí vánoční trhy 23. prosince, na zbývajících náměstích – Dominikánském a Svobody – zakoupíte typický punč nebo bramborák i později. Trhovci tu zůstanou do 28. prosince.

Více informací o programu naleznete na www.brnenskevanoce.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.