Dny elektronové mikroskopie začnou videomappingem - Tiskový servis

Dny elektronové mikroskopie začnou videomappingem

  • 05. března 2019
  • 2 minuty čtení

(gak) - Milionkrát zvětšený nebezpečný vir žloutenky, střelný prach nebo čip mobilního telefonu. Jejich promítáním na Novou radnici zítra začnou Dny elektronové mikroskopie 2019. Potrvají pět dnů, do neděle 10. března. Návštěvníci si užijí laboratoře, přednášky a také interaktivní program.

Letošní již třetí ročník začne zítra projekcí na budovu Magistrátu města Brna na Dominikánském náměstí. Videomapping ukáže například mnohokrát zvětšenou plíseň, parazity, hmyzí křídla, pyl, bakterie, oko mušky octomilky, hlavu můry, svižníka lesomila, blechu, oko komára nebo nervovou síť. První projekce začíná v půl sedmé večer, poslední bude v devět. Videomapping trvá přibližně šest minut a bude se opakovat každou půl hodinu, naposledy ve 21 hodin. Pauzu mezi promítáním mohou zájemci strávit v Křížové chodbě Nové radnice, kde se mezi 18 a 21 hodinou dozví informace o elektronové mikroskopii.

Výzkumné ústavy v čele s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR, vědeckým centrem CEITEC, univerzitami a třemi významnými výrobci Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments tvoří v Brně páteř jedinečného ekosystému v elektronové mikroskopii. Přiblížit elektronovou mikroskopii laické veřejnosti se rozhodli zástupci obchodní i akademické sféry, vědecko-popularizační instituce, město Brno a Jihomoravský kraj poprvé před 2 lety. 

„Brno je ve světovém měřítku unikátním centrem v oboru elektronové mikroskopie, právě zde se vyrobí více než 30 % celosvětové produkce. Překvapuje mě, jak málo se o tomto unikátu mezi laickou veřejností ví. Naším cílem je tento obor zpopularizovat, ukázat, že vývoj těchto přesných přístrojů i jejich využití představuje velmi zajímavou disciplínu, která má v Brně nejen pevné kořeny, ale především slibnou budoucnost,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Zajímavé exkurze nabízí Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR nebo výrobce Thermo Fisher Scientific či Delong Instruments. Výrobce TESCAN představí na hvězdárně fungování a využití elektronového mikroskopu. Lidé se podívají do laboratoří výzkumných ústavů CEITEC nebo si poslechnou zajímavé přednášky na hvězdárně. VIDA! science centrum připravilo workshopy pro rodiny s dětmi i večer pouze pro dospělé. Zájemci si také užijí tematickou expozici v Technickém muzeu v Brně. 

„Spolu s akcemi pro širokou veřejnost cílíme také na středoškoláky, pro které jsme připravili speciální program. Těší nás, že zájem o akci postupně roste,“ dodala koordinátorka akce Lucie Mezníková z brněnského magistrátu. 

Kompletní program naleznete na dem.brno.cz

Další články z rubriky