Zhruba 30 % světové produkce elektronových mikroskopů pochází z Brna. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů v tomto oboru a díky tomu je dnešní Brno unikátní metropolí elektronové mikroskopie. Cílem Dnů elektronové mikroskopie v Brně je přiblížit tuto zajímavou disciplínu široké veřejnosti a zvýšit zájem mládeže o studium technických a přírodovědných oborů.
Letos je tomu přesně 70 let, kdy byly do Československa v rámci poválečné pomoci dodány první dva elektronové mikroskopy, výrobky americké firmy RCA. Na základě těchto „vzorových“ mikroskopů pak byl v Brně vytvořen v roce 1951 první československý mikroskop, zejména zásluhou týmu profesora Aleše Bláhy tvořeného studenty Arminem Delongem, Vladimírem Drahošem, Ladislavem Zobačem a konstruktérem Janem Speciálným. V roce 1954 přišli brněnští odborníci s novým prototypem stolního elektronového mikroskopu Tesla BS 242, který zaujal světovou odbornou veřejnost a na výstavě EXPO 1958 v Bruselu získal zlatou medaili. Během dvaceti let bylo podnikem Tesla vyrobeno přes tisíc kusů tohoto přístroje, které zamířily do mnoha zemí světa. K 1. lednu 1957 byl založen Ústav přístrojové techniky Československé Akademie věd v Brně, jehož dlouholetým ředitelem se později stal prof. Ing. Armin Delong, DrSc., který se významně podílel na rozvoji oboru elektronové mikroskopie v Brně.
„Osobně vnímám elektronovou mikroskopii nejen z pohledu jejího vědeckého významu a důležitosti pro Brno, ale také jako ukázku toho, v čem je naše město silné a co by se mělo dále maximálně rozvíjet a podporovat. Tím myslím spolupráci mezi vědeckými institucemi, vysokými školami a státním i soukromým sektorem vedoucí ke zvyšování konkurenceschopnosti i renomé našeho regionu,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.
Dnes do světa míří více než 90 % přístrojů vyrobených v Brně. Na jejich produkci se podílí tři společnosti: Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments. Tyto mikroskopy jsou využívány mimo jiné ve špičkových výzkumných institucích – v rámci Brna v centru vědecké excelence CEITEC – kde slouží k analýze nanostruktur či výzkumu v biologii.
„Elektronová mikroskopie patří mezi pět prioritních oborů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Více než třicet procent všech elektronových mikroskopů na světě je vyrobeno v Brně. Jedná se o stěžejní specializaci a unikát, kterým se město profiluje v Česku i v zahraničí,“ sdělil Jaroslav Kacer, náměstek primátora města Brna.
Dny elektronové mikroskopie v Brně ve dnech 15. – 21. 5. 2017 nabízí veřejnosti jedinečnou možnost návštěvy těchto pracovišť a seznámení se s principem fungování elektronového mikroskopu. Součástí programu je dále pásmo přednášek se zajímavými osobnostmi z oboru či projekce filmů na brněnské hvězdárně. Účast na aktivitách programu je zdarma nebo za symbolické vstupné.
Současně s programem pro veřejnost se uskuteční také exkurze určené pro střední školy, jejichž účelem je především motivovat mládež ke studiu technicky zaměřených a přírodovědných oborů. Zajímavým projektem je například kroužek elektronové mikroskopie na Biskupském gymnáziu Brno, který funguje od roku 2014. V rámci tohoto kroužku se studenti seznamují se základními principy a obsluhou elektronového mikroskopu, který jim byl k těmto účelům dlouhodobě zapůjčen. Škola si také připravila své vlastní učební texty elektronové mikroskopie.
Program Dnů elektronové mikroskopie naleznete zde.
PARTNEŘI PROGRAMU
STATUTÁRNÍ MĚSTO BRNO
Statutární město Brno je hlavním koordinátorem aktivit Dnů elektronové mikroskopie v Brně. Současně se podílí také na programu akce, kdy ve svých prostorách Urban centra po celou dobu kampaně spoluorganizuje prezentační akce zúčastněných institucí a společností, výstavu o elektronové mikroskopii a každý den večerní přednášky pro veřejnost.
Kontakt:
Ing. Lucie Mezníková
Specialistka spolupráce s privátním sektorem
tel: +420 542 172 273
e-mail: meznikova.lucie@brno.cz
MAGISTRÁT MĚSTA BRNA
Oddělení spolupráce a rozvoje
Husova 12, 601 67 Brno
www.brno.cz
Urban centrum
Urban centrum se sídlem v prostorách Staré radnice, vzniklo roku 2005 jako součást Kanceláře strategie města MMB. V letošním roce 2017 bylo Urban centrum zařazeno do Oddělení strategického plánování Kanceláře náměstka primátora pro oblast Smart city.
S novým zařazením se Urban centrum modernizuje, vznikl prostor pro rozvoj stávajících aktivit a jejich inovaci. V rámci prezentační činnosti se Urban centrum snaží prohloubit komunikaci směrem k občanům města rozšířeným programem, a to nejen v oblasti stálých a aktuálních výstav, ale také větším rozsahem besed a prezentací k aktuálním problémům a projektům města nebo o znalostní programy o městě směřovaným k žákům základních a středních škol.
Kontakt:
Ing. arch. Jana Hrubanová
manažer Urban centr
tel: +420 542 172 023
e-mail: hrubanova.jana@brno.cz
MAGISTRÁT MĚSTA BRNA
Oddělení strategického plánování
Husova 12, 601 67 Brno
www.brno.cz
JIHOMORAVSKÝ KRAJ
Od roku 2002 jsou ze strany Jihomoravského kraje cíleně vyvíjeny aktivity směřující k podpoře inovací a transferu poznatků v oblasti vědy a výzkumu do aplikační sféry. Kraj považuje tyto aktivity za velmi důležité a toto potvrdil i jejich zapracováním do svého strategického dokumentu, kterým je Regionální inovační strategie. Jihomoravský kraj bude i nadále podporovat klíčové obory, které významně ovlivňují rozvoje regionu a mají obrovskou přidanou hodnotu. Elektronová mikroskopie mezi ně rozhodně patří.
Kontakt:
Monika Brindzáková
tisková mluvčí
Telefon: 541 651 608, Mobil: 604 309 711
e-mail: brindzakova.monika@kr-jihomoravsky.cz
KRAJSKÝ ÚŘAD JIHOMORAVSKÉHO KRAJE
Žerotínovo nám. 3, 601 82 Brno
www.kr-jihomoravsky.cz
ÚSTAV PŘÍSTROJOVÉ TECHNIKY AV ČR, V. V. I.
Ústav přístrojové techniky AV ČR je veřejná výzkumná instituce, která byla zřízena v roce 1957 jako pracoviště Akademie věd České republiky a je jedním z ústavů sekce aplikované fyziky v oblasti věd o neživé přírodě AV ČR. Účelem zřízení ÚPT je uskutečňovat vědecký výzkum a přispívat k využití získaných poznatků a zajišťovat infrastrukturu výzkumu.
Hlavní činnosti:
• výzkum a vývoj v oblasti aplikované fyziky
• zveřejňování dosažených výsledků výzkumu a vývoje
• spolupráce vedoucí k využití výsledků výzkumu v praxi
• výchova nových vědeckých pracovníků a vzdělávání studentů
Výzkumné zaměření:
• magnetická rezonance
• elektronová mikroskopie a mikroanalýza,
• využití laserů,
• měření a zpracování biosignálů,
• konstrukce vědeckých přístrojů a jejich částí,
• zdokonalování využití speciálních technologií.
Kontakt:
Ing. Pavla Schieblová
tel: +420 541 514 242
e-mail: schieblova@isibrno.cz
Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i.
Královopolská 147, 612 64 Brno
www.isibrno.cz
CEITEC - STŘEDOEVROPSKÝ TECHNOLOGICKÝ INSTITUT
CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií, jehož hlavním posláním je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. CEITEC byl schválen Evropskou komisí 6. června 2011. Vznikl ze společného projektu 6 nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí za podpory Jihomoravského kraje a města Brna.
Kontakt za CEITEC MU:
Jana Šilarová
Communication and Outreach Manager
Tel.: +420 549 497 124, Mob.: +420 724 930 599
jana.silarova@ceitec.cz
Masarykova univerzita
Žerotínovo nám. 9, 601 77 Brno
www.ceitec.cz
Kontakt za CEITEC VUT:
Mgr. Kateřina Vlková
Asistentka PR a marketingu
Tel: +420 54114 9653, Mob: +420 778 723 433
E-mail: katerina.vlkova@ceitec.vutbr.cz
Vysoké učení technické v Brně
Purkyňova 123, 612 00 Brno
www.ceitec.vutbr.cz
HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO
Hvězdárna a planetárium Brno se nachází nedaleko centra města, v malebném parku Kraví hora. Představuje moderní „chrám vědy“, který poskytuje prostor pro prezentaci zajímavých výsledků všech přírodních věd, ale také pro výstavy, odbornou výuku, semináře, zábavné happeningy nebo koncerty.
Na hvězdárně je k dispozici celá řada dalekohledů, které slouží ke komentovaným veřejným prohlídkám Slunce a zajímavostí večerního nebe. Hvězdárna a planetárium Brno však láká k návštěvě i za špatného počasí. K tomu slouží například moderní sál jednoho z největších planetárií v České republice, jež nabízí pro veřejnost i školní výpravy širokou paletu komponovaných představení doplněných nevšední projekcí umělé hvězdné oblohy. V přilehlém exploratoriu se pak do tajů přírodních jevů můžete ponořit ještě hlouběji.
Kontakt:
Zuzana Kuljovská
vedoucí programového oddělení
Tel.: +420 541 321 287, mobil +420 774 804 574
E-mail: kuljovska@hvezdarna.cz
Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace
Kraví hora 2, 616 00 Brno
www.hvezdarna.cz
VIDA! SCIENCE CENTRUM
Zábavní vědecký park VIDA! nabízí přes 170 exponátů, se kterými si můžete hrát a objevovat tak, jak funguje svět kolem nás. Tornádo, zemětřesení, vichřice, magnetické sochy, obří srdce a zmrazené stíny - to jsou příklady některý z nich. Kromě expozice VIDA! nabízí představení se zábavnými pokusy, dočasné výstavy, víkendové Labodílny pro rodiny s dětmi, promítání 3D filmů, výukové programy pro školy a mnoho dalšího.
Kontakt:
Hana Laudátová
manažerka marketingu a PR
Tel: +420 730 896 542
E-mail: hana.laudatova@vida.cz
VIDA! science centrum
Křížkovského 554/12, 603 00 Brno-střed
www.vida.cz
TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Technické muzeum v Brně zpracovává hmotné sbírky a vědeckou dokumentaci vývoje důležitých oblastí vědy a techniky. Věnuje se také mikroskopii. Návštěvníkům v části expozice Optika nabízí 10 elektronových mikroskopů brněnské produkce (Ústav přístrojové techniky ČSAV; národní podnik TESLA BRNO). Mimo jiné přímo stolní elektronový mikroskop BS 242 Armina Delonga, oceněný zlatou medailí na výstavě Expo 58. Muzeum pořádá akce, při nichž odborníci z firmy Thermo Fisher Scientific, s nimiž TMB na expozici spolupracovalo, předvádějí vybrané elektronové mikroskopy z expozice v provozu. Tato ojedinělá nabídka se uskuteční 20. 5. v rámci Muzejní noci od 18.30.
Kontakt:
Šárka Motalová
Public relations
Telefon: +420 541 421 474, mobil: +420 725 932 429
E-mail: motalova@tmbrno.cz
TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno – Královo Pole
www.tmbrno.cz
DELONG INSTRUMENTS A. S.
Delong Instruments je společnost se silnou historií a vynikajícím zázemím na poli elektronové mikroskopie. Již od vzniku v roce 1991 je předmětem její výzkumné a obchodní činnosti elektronová optika, elektronová mikroskopie a vakuové technologie.
Činnost firmy zahrnuje výzkum, vývoj, design, výrobu, montáž a testování komplexních fyzikálních přístrojů. Firma Delong Instruments se vyprofilovala jako výrobce unikátních nízkonapěťových elektronových mikroskopů a speciálních zákaznických zařízení.
Nejvýznamnějšími produkty firmy jsou přístroje LVEM 5 a LVEM 25, které jsou jedinými stolními transmisními elektronovými mikroskopy na světě. Mezi rozsáhlé možnosti využití těchto mikroskopů patří aplikace jak v materiálových, tak v živých vědách.
Kontakt:
Mgr. Olga Bohuslavová, Ph.D.
Specialista prodeje a marketingu
Tel.: +420 549 123 527, Mob.: +420 606 707 097
E-mail: Olga.Bohuslavova@delong.cz
DELONG INSTRUMENTS a.s.
Palackého tř. 153b, 612 00 Brno
www.delong.cz
TESCAN ORSAY HOLDING, A.S.
Společnost TESCAN vznikla v roce 1991. Její zakladatelé, kteří stále stojí v jejím čele, vybudovali za více než 25 let z původně téměř rodinné firmy silný nadnárodní holding, který dnes patří mezi nejvýznamnější výrobce elektronových mikroskopů na světě. Důkazem toho je více než 2 300 elektronových mikroskopů značky TESCAN nainstalovaných ve více než 80 zemích světa.
Vývoj a výrobu elektronových mikroskopů zajišťují čtyři stovky zaměstnanců nejen v Brně, ale také
v 10 dceřiných firmách v zahraničí. Na jejich činnost navazuje celosvětová prodejní a servisní síť.
Produktové portfolio značky TESCAN čítá 8 různých typů elektronových mikroskopů plus holografický mikroskop.
Kontakt:
Magda Siroginová
Marketing Manager
Telefon: +420 530 353 486
E-mail: magda.siroginova@tescan.com
TESCAN ORSAY HOLDING, a.s.
Libušina třída 21, 623 00 Brno
www.tescan.com
THERMO FISHER SCIENTIFIC
Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem produktů pro vědu s obratem 18 miliard USD a více než 50 000 zaměstnanci v 50 zemích světa. Předního producenta elektronových mikroskopů, FEI Company, zakoupila v roce 2016. FEI představuje celosvětově známou značku elektronových mikroskopů. Mezi zákazníky patří výzkumná centra Oxford, Cambridge, výrobci léčiv a světoví producenti elektroniky. Například nositel Nobelovy ceny a objevitel kvazikrystalů, profesor Shechtman, pracuje s elektronovým mikroskopem Titan od FEI. Přístroj Magellan, vyvinutý v Brně, byl v roce 2009 časopisem R&D zařazen mezi nejinovativnější technologické produkty roku.
Brněnské technologické centrum sídlící v Brně na Černovických terasách je největší výrobou elektronových mikroskopů na světě. Společnost zaměstnává 750 odborníků a patří k nejlepším zaměstnavatelům regionu. Již několik let je také největším exportérem v Jihomoravském kraji. Vloni převýšila hodnota exportu z Brna 8,2 mld. Kč.
Kontakt:
Markéta Janková
PR & Communications
Thermo Fisher Scientific | Materials & Structural Analysis (MSA)
E-mail: Marketa.Jankova@thermofisher.com | +420 603 526 121
FEI CZECH REPUBLIC S.R.O.
Vlastimila Pecha 12, Brno 627 00
www.thermofisher.com/FEI
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM MĚSTA BRNA
Turistické informační centrum města Brna mapuje a sdružuje kulturní život v Brně. Pořádá kulturní a společenské akce, které zatraktivňují veřejný prostor a činí z Brna „živé město“. Vydává moderní časopis KAM v Brně, spravuje turistický portál města – gotobrno.cz, provozuje městské kino – Kino Art a galerie s letitou historií – Galerie TIC.
Pracuje ale také na propagaci Brna jako přitažlivé turistické destinace. Zaměřuje se na aktivity a projekty, které vedou k naplnění dlouhodobé vize. Brno - vnímané tuzemskými i zahraničními návštěvníky jako živé a duchem mladé město s autentickou atmosférou, bohatou kulturní nabídkou a unikátní architekturou, která žije. Město s atraktivním centrem, které se neustále rozvíjí a překvapuje. Město, které je vstupní branou do regionu Jižní Morava.
Kontakt:
Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí
tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz
TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM MĚSTA BRNA, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE
Radnická 2–10, Brno 658 78
www.ticbrno.cz
www.GOtoBRNO.cz