Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět - Tiskový servis

Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

  • 20. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • Anna Dudková

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific

Odhalit, co vše nám tento přístroj umožňuje vidět, mohou lidé od 20. do 26. března na Dnech elektronové mikroskopie (DEM). Akce se letos zaměří na neviditelné hrdiny, kteří se vyskytují všude kolem nás, nebo dokonce přímo v našem těle. Ať už zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách, bez elektronového mikroskopu bychom je nespatřili.

Na programu letošního ročníku jsou přednášky, workshopy, výstavy a exkurze do běžně nepřístupných laboratoří. Chybět nebudou ani soutěže či aktivity pro rodiny s dětmi.

Jak spolu souvisí mikroskopy, pavouci a želvušky, se dozvědí lidé, kteří přijdou 23. března na přednášku anglického amatérského arachnologa a nadšence do elektronových mikroskopů Jeremyho Poolea. Celý týden bude na Moravském náměstí ke zhlédnutí také jeho výstava fotografií.

Veřejnosti se 24. a 25. března otevřou dveře brněnských technologických firem a pro děti bude 25. března na hvězdárně nachystána přednáška o želvuškách. Na Moravském náměstí si lidé budou moci prohlédnout nafouknutou nanostrukturu a v Galerii Vaňkovka výstavu fotografií z oblasti elektronové mikroskopie. Pozadu nezůstanou ani další partneři, jako je VIDA!, CEITEC, Technické muzeum v Brně nebo Ústav přístrojové techniky AV ČR – ti všichni si připravili bohatý doprovodný program.

Symbolem letošního ročníku DEM je obří model želvušky. V reálném světě tohoto tvora o velikosti zrnka máku snadno přehlédnete. Svojí schopností odolávat vroucí vodě, chladu a vakuu ve vesmíru, radioaktivnímu záření nebo jedovatým plynům ale tento drobek připomíná komiksového superhrdinu.

Více se dozvíte na webu dem.brno.cz.

Další články z rubriky