Přeskočit na obsah

Dnes začalo přihlašování zájemců o dostupné družstevní bydlení pro mladé

15. června 2022
Dneškem odstartovala možnost hlásit se do projektu Družstevní bydlení pro mladé. Zájemci do 45 let mohou podávat přihlášky a ucházet se tak o byty v pěti lokalitách do 15. září včetně, a to prostřednictvím webových stránek bydleni.brno.cz.

„Jedná se o zásadní okamžik pro mladé rodiny, které hledají dostupné bydlení. Městské družstevní bydlení představuje alternativu k developerské výstavbě. Stavět totiž budou městem založená družstva za nákladové ceny, tedy bez marže, což bude ve výsledku levnější. Pro první tři lokality jsme založili družstva (další budou následovat), do kterých město vloží projekty a zřídí pro ně právo stavby na městských pozemcích. Družstva si vezmou od banky úvěr, přičemž budeme chtít, aby banky úvěrovaly co nejvíce, ideálně 90 % nákladů výstavby, tedy aby družstevníci při vstupu do družstva skládali pouze 10 až 15 % nákladové ceny bytu. To je zásadně méně, než by potřebovali, pokud by žádali o klasickou hypotéku,“ připomněl základní princip náměstek primátorky města Brna Jiří Oliva.

„Družstevní bydlení je totiž primárně pro mladé rodiny, které normálně pracují, ale kvůli brutální drahotě již z výdělku nedosáhnou na svoje bydlení. Po kolaudaci bytových domů tedy zájemci s rezervačními smlouvami vstoupí do družstva a budou mu platit nájemné, ze kterého bude družstvo splácet úvěr bance. Proto je potřeba, aby zájemci měli určitý minimální limit příjmu, tedy aby měli z čeho hradit nájemné,“ uvedl Jiří Oliva.

„Připravujeme družstevní bydlení na 6 místech, v současné době je možné hlásit se na pět z nich: Kamenný vrch (334 bytů), Francouzská (90 bytů), V Aleji (33 bytů), Přízřenice (323 bytů) a Rumiště (225 bytů). Půdorysy, výměry, umístění a předpokládané ceny jednotlivých bytů jsou již zveřejněny na našem webu o obecním bydlení bydleni.brno.cz. Přihlašovat se lze i na více než jednu lokalitu naráz, dokonce i na všechny. Pořadí, v jakém si budou moci zájemci v daném místě vybírat konkrétní byty, bude určeno transparentním losováním pro každou lokalitu zvlášť. Podle schválených pravidel budou mít přednost lidé s trvalým bydlištěm v Brně a s dětmi. Následně budou moci zájemci s družstvy uzavírat rezervační smlouvy na konkrétní byty, na jejichž základě po dokončení výstavby vstoupí do družstva,“ upozornil Jiří Oliva

„Vždy říkám, že chci, aby tohle nebyla jednorázová akce, ale pouhý začátek na dlouhé cestě průběžné, nekončící výstavby dostupného bydlení jako třeba ve Vídni. Pro nové zájemce jsme zvedli věkovou hranici z původních 36 let na 45 let, protože už nejen mladí mají problém dosáhnout na bydlení. A jak se budou budovat další lokality a bytů začne být dostatek, chtěl bych v budoucnu věkovou hranici zrušit. Zatím je ale potřeba předně pomoci těm nejohroženějším,“ doplnil Jiří Oliva.

Všechny potřebné informace jsou zveřejněny na webu bydleni.brno.cz, kde je i přihlašovací formulář. Na magistrátu i radnicích městských částí je k dispozici informační brožura. Ve dnech 19. července a 30. srpna proběhne vždy v 17 hodin ve Sněmovním sále na Nové radnici na Dominikánském náměstí informativní prezentace. Účastnit se jí může každý zájemce, registrace či rezervace není nutná.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.