Přeskočit na obsah

Dnes začalo přihlašování zájemců o dostupné družstevní bydlení pro mladé

15. června 2022

Dneškem odstartovala možnost hlásit se do projektu Družstevní bydlení pro mladé. Zájemci do 45 let mohou podávat přihlášky a ucházet se tak o byty v pěti lokalitách do 15. září včetně, a to prostřednictvím webových stránek bydleni.brno.cz.

„Jedná se o zásadní okamžik pro mladé rodiny, které hledají dostupné bydlení. Městské družstevní bydlení představuje alternativu k developerské výstavbě. Stavět totiž budou městem založená družstva za nákladové ceny, tedy bez marže, což bude ve výsledku levnější. Pro první tři lokality jsme založili družstva (další budou následovat), do kterých město vloží projekty a zřídí pro ně právo stavby na městských pozemcích. Družstva si vezmou od banky úvěr, přičemž budeme chtít, aby banky úvěrovaly co nejvíce, ideálně 90 % nákladů výstavby, tedy aby družstevníci při vstupu do družstva skládali pouze 10 až 15 % nákladové ceny bytu. To je zásadně méně, než by potřebovali, pokud by žádali o klasickou hypotéku,“ připomněl základní princip náměstek primátorky města Brna Jiří Oliva.

„Družstevní bydlení je totiž primárně pro mladé rodiny, které normálně pracují, ale kvůli brutální drahotě již z výdělku nedosáhnou na svoje bydlení. Po kolaudaci bytových domů tedy zájemci s rezervačními smlouvami vstoupí do družstva a budou mu platit nájemné, ze kterého bude družstvo splácet úvěr bance. Proto je potřeba, aby zájemci měli určitý minimální limit příjmu, tedy aby měli z čeho hradit nájemné,“ uvedl Jiří Oliva.

„Připravujeme družstevní bydlení na 6 místech, v současné době je možné hlásit se na pět z nich: Kamenný vrch (334 bytů), Francouzská (90 bytů), V Aleji (33 bytů), Přízřenice (323 bytů) a Rumiště (225 bytů). Půdorysy, výměry, umístění a předpokládané ceny jednotlivých bytů jsou již zveřejněny na našem webu o obecním bydlení bydleni.brno.cz. Přihlašovat se lze i na více než jednu lokalitu naráz, dokonce i na všechny. Pořadí, v jakém si budou moci zájemci v daném místě vybírat konkrétní byty, bude určeno transparentním losováním pro každou lokalitu zvlášť. Podle schválených pravidel budou mít přednost lidé s trvalým bydlištěm v Brně a s dětmi. Následně budou moci zájemci s družstvy uzavírat rezervační smlouvy na konkrétní byty, na jejichž základě po dokončení výstavby vstoupí do družstva,“ upozornil Jiří Oliva

„Vždy říkám, že chci, aby tohle nebyla jednorázová akce, ale pouhý začátek na dlouhé cestě průběžné, nekončící výstavby dostupného bydlení jako třeba ve Vídni. Pro nové zájemce jsme zvedli věkovou hranici z původních 36 let na 45 let, protože už nejen mladí mají problém dosáhnout na bydlení. A jak se budou budovat další lokality a bytů začne být dostatek, chtěl bych v budoucnu věkovou hranici zrušit. Zatím je ale potřeba předně pomoci těm nejohroženějším,“ doplnil Jiří Oliva.

Všechny potřebné informace jsou zveřejněny na webu bydleni.brno.cz, kde je i přihlašovací formulář. Na magistrátu i radnicích městských částí je k dispozici informační brožura. Ve dnech 19. července a 30. srpna proběhne vždy v 17 hodin ve Sněmovním sále na Nové radnici na Dominikánském náměstí informativní prezentace. Účastnit se jí může každý zájemce, registrace či rezervace není nutná.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.