Dnes akvárium plné plastu, časem v zoo přibude Himálaj a lepší vstup - Tiskový servis

Dnes akvárium plné plastu, časem v zoo přibude Himálaj a lepší vstup

  • 14. července 2020
  • 3 minuty čtení

(zug) – Zoo na Mniší hoře nyní názorně ukazuje návštěvníkům, jak to vypadá v mořích, která jsou plná plastového odpadu. V novém akváriu se rybky proplétají mezi kelímky a PET lahvemi. Zahrada inovace svých expozic plánuje i v budoucnu. Ráda by také modernizovala vstupní prostor, aby lidé přicházející k pokladnám nemuseli kličkovat mezi auty.

Brněnští radní v červenci souhlasili se zpracováním investičních záměrů na několik akcí v Zoo Brno. Jeden z nich je modernizace prostoru před vstupem do zahrady. Zvýší se tam počet parkovacích stání, přibudou stojany na kola a také dvě dočasná stání pro autobusy při ulici U Zoologické zahrady. Počítá se také s vybudováním nového chodníku k pokladnám, takže pěší získají vlastní trasu oddělenou od parkujících automobilů, a nové plochy pro shromažďování větších skupin (např. školních tříd). Kolem pokladen budou dále umístěny nové výstupní rotační turnikety a úschovné boxy. Tyto úpravy podle předběžného odhadu přijdou na 23 milionů korun.

Postaví buddhistický chrám i domov pro pštrosy

Návštěvníci se mohou těšit i na novinky uvnitř areálu zoologické zahrady. Radní odsouhlasili zpracování investičních záměrů na vybudování expozice Himálaj a nové ubikace pštrosů ve výběhu Safari.

Himálaj jedinečným způsobem přiblíží oblast nejvyšších velehor světa s jejich faunou, flórou a výjimečnou kulturou. Vznikne zde několik expozic s různými druhy zvířat, např. levharty sněžnými, ovcemi modrými, supy, jaky, takiny, kiangy či makaky tibetskými. Postaví tu také vesnici horských pastevců. Na konci kamenité stezky vycházející z vesnice vyroste buddhistický chrám, který by měl návštěvníkům nabízet koncentrovaný duchovní zážitek. Výstavba této unikátní expozice by měla stát zhruba 153 milionů korun. 

V nynějším výběhu Safari pak Zoo Brno plánuje nový přízemní objekt se třemi ubikacemi pštrosů, včetně přilehlých odstavných výběhů a oplocení. Rozšíří se tak portfolio chovaných druhů zvířat. Náklady by měly dosáhnout asi 5 milionů korun.

Ryby v moři plastu

Zmíněné projekty jsou teprve hudbou budoucnosti, jednu novou expozici ale lidé mohou spatřit už dnes. V pavilonu Exotárium zoo zprovoznilo netradiční akvárium – je plné plastu.

„Lidé často o znečištění vod a oceánů mluví, ale nedokážou si ho reálně představit. Je mnohem názornější, když ho mohou vidět přímo a detailně. Ukazujeme, jak to vypadá pro zvířata, když kolem nich plavou odpadky. A samozřejmě doufáme, že to potom vyvolá otázky, o kterých začnou návštěvníci přemýšlet – jestli se do toho ryby nezapletou, zda to náhodou nesežerou, co by to pro ně znamenalo, kam až se plast z vody může dostat,“ řekl pro web Zoo Brno tamní kurátor chovu ryb, plazů a bezobratlých Petr Šrámek.

Kromě odpadků lidé samozřejmě v akváriu uvidí i ryby, konkrétně se jedná o kaložrouty skvrnité a okatce stříbřité. Oba druhy žijí v jihovýchodní Asii, tedy v místě, které je znečištěním výrazně postižené.

Další články z rubriky