Přeskočit na obsah

Dlouhodobý stres zdravotnického personálu způsobený epidemií covid-19 zmírní prostředky z dotace Ministerstva zdravotnictví

21. července 2021

Nadstandardní psychickou i fyzickou podporu zdravotníků si budou moci dovolit obě městské nemocnice. Nový dotační program Ministerstva zdravotnictví umožní poskytovatelům lůžkové péče, aby dopřáli náležitou prevenci i obnovu sil svým pracovníkům po boji s onemocněním covid-19 v zimních a jarních měsících letošního roku. Rada města dnes dodatečně udělila souhlas zřizovatele s podanými žádostmi o dotaci.

Jak Nemocnice Milosrdných bratří, tak Úrazová nemocnice žádají o dotaci MZ ČR, která jim umožní prohloubit prevenci svých pracovníků po psychické i fyzické stránce. Epidemie onemocnění covid-19 představuje extrémní zátěž pro zdravotníky i ostatní pracovníky nemocnic a lůžkových zařízení. „Epidemie nemoci covid-19, která masivně udeřila v zimních a jarních měsících, představovala skutečnou zkoušku pro celé české zdravotnictví. Zkoušku, kterou jsme díky obrovskému nasazení každého jednotlivého lékaře, sestry i dalšího personálu nakonec zvládli. Nyní musíme udělat vše pro to, aby se situace neopakovala a zdravotníci si mohli odpočinout jak fyzicky, tak i po psychické stránce a zotavit se z prožitých traumat,“ řekl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Mimořádný dotační titul, který byl vyhlášen od 28. 6. 2021, zajistí nefinanční benefit v hodnotě až do výše 8 000 korun na zaměstnance. Ministerstvo zdravotnictví disponuje pro tento účel částkou maximálně 856 milionů korun a nebude dále prostředky navyšovat. Žádosti o dotaci budou vyřizovány podle data a času podání. Obě nemocnice zareagovaly v nejrychlejším možném termínu a Rada města Brna udělila souhlas zpětně. Prostředky budou využity pro prevenci a obnovu sil zdravotníků, patří sem i léčebná rehabilitace a služby klinické psychologie.

„Pro Nemocnici Milosrdných bratří i Úrazovou nemocnici bude znamenat tato dotace zásadní zdroj prostředků na náklady na vypořádání se s dlouhodobým stresem a všemi jeho negativními důsledky. Úrazová nemocnice už obdržela rozhodnutí o přidělení dotace v hodnotě 3 600 000 korun a Nemocnice Milosrdných bratří ještě na rozhodnutí o dotaci ve výši 3 640 000 korun čeká,“ doplnil Petr Hladík. 

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.