Přeskočit na obsah

Díky sytě červené žule získá Mendlovo náměstí osobitost a vizuálně se sjednotí. Radní dnes schválili zahájení zadávacího řízení na její dodávku

13. října 2021

Přes 3 000 metrů čtverečních sytě červených žulových kostek a více než 1 000 metrů čtverečních řezané dlažby stejné barvy a materiálu, ale také granitové či metagranitové lavičky a obrubníky chce město nakoupit pro probíhající rekonstrukci Mendlova náměstí. To vše v hodnotě 10 milionů korun bez DPH. Podle odhadů by mělo náklad o hmotnosti přibližně 1 000 tun do Brna dovézt 49 kamionů.

„Využití sytě červené žuly, která díky odkazu na sousední klášterní zdi a baziliku Nanebevzetí Panny Marie umožní vizuální sjednocení Mendlova náměstí a současně vymezí jeho centrální prostor, je pro požadované funkční kvality a estetickou osobitost budoucí podoby jedné z dominant Starého Brna naprosto stěžejní,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Jedná se o univerzální a trvanlivý materiál vhodný pro chodníky na zastávkách, kde bude použita hladká řezaná dlažba, pro zastávky autobusů a trolejbusů i kolejiště tramvají, které budou vydlážděny kostkami. Povrch centrální části náměstí se stromy bude tvořen štípanými kostkami se širokými spárami, což je součástí plánovaného systému hospodaření s dešťovou vodou.“

Zahájení zadávacího řízení na dodávku žuly dnes schválila Rada města Brna. Předmětem veřejné zakázky je dodání žulových (granitových či metagranitových) kostek v červené barvě, dlažby, laviček a obrubníků, vše z materiálu žula (granit či metagranit) pro realizaci zakázky „Brno, Mendlovo náměstí – kanalizace a vodovod“, a to včetně dopravy do Brna k uskladnění. Předpokládaná hodnota zakázky je stanovena na 10 milionů korun bez DPH. Materiál by měl být dodán v první polovině příštího roku a pokládka proběhne v létě 2022. Zakázka je zadávána v plném rozsahu elektronicky pomocí nástroje EZAK dostupného na https://ezak.brno.cz/.

„Jako referenční jsou určeny konkrétní červené žuly Vanga a Bohus, a to zejména s ohledem na jejich výraznou barevnou sytost a stálobarevnost. Město jako zadavatel však výslovně umožňuje dodání i jiných, rovnocenných typů tohoto kamene, přičemž požadované vlastnosti budou v rámci kontroly předložených vzorků posuzovány právě ve vztahu k uvedeným žulám jako etalonu, který naplňuje architektonickou koncepci prostoru,“ upřesnila Markéta Vaňková.

Probíhající částečná rekonstrukce Mendlova náměstí a okolí je reakcí na očekávaný zvýšený zájem o lokalitu v souvislosti s 200. výročím narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadne na rok 2022. Město a městská část Brno-střed tedy akceptovaly koncepční návrh Kanceláře architekta města Brna, aby se nejdříve provedla dílčí změna, kterou připravili architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí kompletní rekonstrukce Mendlova náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Ten v roce 2018 zvítězil v urbanisticko-architektonické soutěži. Stavební činnost v lokalitě začala loni v listopadu a zahrnuje práce na vodovodu, kanalizaci, horkovodech a dalších sítích i úpravu povrchů. Cestujícím MHD budou sloužit nové, bezbariérové zastávky, částečně se také mění trasa trolejbusové dopravy. Hotovo má být na konci léta 2022.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.