Přeskočit na obsah

Díky průlomovým projektům Mobidik a Senior akademie bude městská policie nadále vzdělávat Brňany

12. února 2020

Už dvacet let objíždí brněnští strážníci se speciálně upraveným autobusem Mobidik občany a informují je o potenciálních nebezpečích. Letos znovu zaznamenali vysoký zájem o patnáctý ročník Senior akademie, která upozorňuje na spotřebitelská, zdravotní a další rizika. Radní dnes schválili žádost Městské policie Brno o finanční podporu těchto projektů ve výši 181 000 Kč z rozpočtu Jihomoravského kraje.

„Finance použijeme v projektu Mobidik na výjezdy po Jihomoravském kraji a na nákup užitečných prezentačních předmětů. Pro Senior akademii vytiskneme za obdržené peníze informační ročníkové brožury nebo například pravidelné čtvrtletní periodikum pro absolventy všech programů Senior akademie,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Mobilní informační centrum nazvané Mobidik je autobus přebudovaný za účelem prevence kriminality. Vůz obsahuje informační panely, dotykové monitory, obrazovky na promítání prezentací a vzdělávacích videí. Strážníci, kteří v něm šíří osvětu, dokážou s nabídkou informací oslovit všechny věkové skupiny.

Výhodou Mobidiku je, že přijíždí lidem naproti a nečeká, až si občané vyhledají užitečné rady sami.  Poskytuje jim informace o zabezpečení majetku a zvýšení vlastního bezpečí. Mobidik například poradí, jak se chovat při stalkingu, sousedských sporech a jak předejít dopravním nehodám.

Senior akademie je speciální studijní program určený seniorům. Studium se zaměřuje na témata kriminálních, pořádkových, dopravních, spotřebitelských, zdravotních, sociálních či finančních nebo požárních rizik, která seniory v současné společnosti ohrožují. Zájem o ni je tak vysoký, že kapacita přednáškových sálů nedostačuje a strážníci nemohou pokrýt poptávku všech zájemců. Kredit si akademie získala i mezi odbornou a lektorskou veřejností. V době svého vzniku byla naprostým unikátem a brzy také inspirací pro malá i velká města.

„Senior akademie je úspěšný program, který zvítězil v roce 2011 v soutěži o Nejlepší preventivní projekt krajů, měst a obcí. V roce 2016 vyhrála Senior akademie Evropskou cenu prevence kriminality (ECPA). Její 15. ročník představuje – tak jako každý rok – vzdělávací cyklus přednášek pro aktivní seniory. Máme informace od řady seniorů i jejich sousedů, kteří akademií prošli, že se díky projektu podařilo v jejich bytových domech zvýšit bezpečnost nebo že se úspěšně ubránili nekalému jednání,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.