Přeskočit na obsah

Díky průlomovým projektům Mobidik a Senior akademie bude městská policie nadále vzdělávat Brňany

12. února 2020
Už dvacet let objíždí brněnští strážníci se speciálně upraveným autobusem Mobidik občany a informují je o potenciálních nebezpečích. Letos znovu zaznamenali vysoký zájem o patnáctý ročník Senior akademie, která upozorňuje na spotřebitelská, zdravotní a další rizika. Radní dnes schválili žádost Městské policie Brno o finanční podporu těchto projektů ve výši 181 000 Kč z rozpočtu Jihomoravského kraje.

„Finance použijeme v projektu Mobidik na výjezdy po Jihomoravském kraji a na nákup užitečných prezentačních předmětů. Pro Senior akademii vytiskneme za obdržené peníze informační ročníkové brožury nebo například pravidelné čtvrtletní periodikum pro absolventy všech programů Senior akademie,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Mobilní informační centrum nazvané Mobidik je autobus přebudovaný za účelem prevence kriminality. Vůz obsahuje informační panely, dotykové monitory, obrazovky na promítání prezentací a vzdělávacích videí. Strážníci, kteří v něm šíří osvětu, dokážou s nabídkou informací oslovit všechny věkové skupiny.

Výhodou Mobidiku je, že přijíždí lidem naproti a nečeká, až si občané vyhledají užitečné rady sami.  Poskytuje jim informace o zabezpečení majetku a zvýšení vlastního bezpečí. Mobidik například poradí, jak se chovat při stalkingu, sousedských sporech a jak předejít dopravním nehodám.

Senior akademie je speciální studijní program určený seniorům. Studium se zaměřuje na témata kriminálních, pořádkových, dopravních, spotřebitelských, zdravotních, sociálních či finančních nebo požárních rizik, která seniory v současné společnosti ohrožují. Zájem o ni je tak vysoký, že kapacita přednáškových sálů nedostačuje a strážníci nemohou pokrýt poptávku všech zájemců. Kredit si akademie získala i mezi odbornou a lektorskou veřejností. V době svého vzniku byla naprostým unikátem a brzy také inspirací pro malá i velká města.

„Senior akademie je úspěšný program, který zvítězil v roce 2011 v soutěži o Nejlepší preventivní projekt krajů, měst a obcí. V roce 2016 vyhrála Senior akademie Evropskou cenu prevence kriminality (ECPA). Její 15. ročník představuje – tak jako každý rok – vzdělávací cyklus přednášek pro aktivní seniory. Máme informace od řady seniorů i jejich sousedů, kteří akademií prošli, že se díky projektu podařilo v jejich bytových domech zvýšit bezpečnost nebo že se úspěšně ubránili nekalému jednání,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.