Přeskočit na obsah

Díky hackathonu je reálný svět města v globální hře Minecraft

19. prosince 2022
Reálný svět města je díky projektu Brno v kostce v Minecraftu. Nápad vzešel z dubnového hackathonu #HACKUJBRNO a využívá dostupná otevřená data města z portálu data.brno.cz – základním stavebním kamenem byl dostupný 3D model města, digitální model jeho terénu či reliéfu, mnoho vrstev bylo použito z OpenStreetMap.

Hlavní tvůrci projektu, studenti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Vojtěch Brůža a Jonáš Rosecký, pak prostředí města v globálně známé počítačové hře obohatili o řadu dalších detailů a vylepšení. Do mapy je zakomponované reálné vedení kolejí nebo obchody, hráči určitě poznají významné brněnské sochy či mohou prozkoumat systém brněnských podzemních chodeb. „Nyní představenou verzi Brna v Minecraftu bereme jako začátek dalšího rozvoje. Nejpočetnější cílovou skupinou hry jsou děti a mladiství, a tak se nabízí do prostředí Minecraftu zakomponovat i různé edukativní prvky, aby mohl být projekt využitelný i pro vzdělávání. Zajímavým bonusem je pak samotná propagace města Brna, které se díky tomuto propojení s globálním produktem může stát známější ve světovém měřítku,“ upřesnil radní pro participaci, zdravé město a prorodinnou politiku Filip Chvátal.

„Rádi bychom, aby projekt mohl vzdělávat a propojovat lidi. Jsme zvědaví, jak se budou hráči v minecraftovém prostředí Brna chovat, zda budou budovat detailnější objekty města, dovybaví určité lokality či přenesou do Brna třeba Eiffelovu věž nebo ho celé překopou od základů. Každopádně jen projít si své město nebo okolí bydliště v počítačové hře je jedinečný zážitek,“ říká jeden z autorů projektu minecraftového Brna Vojtěch Brůža.

Podrobnější informace k hraní Minecraftu v prostředí Brna jsou dostupné na adrese brno.cz/minecraft. Svět Brna je v Minecraftu zatím dostupný pouze pro Java PC verzi hry (1.19.1).

#HACKUJBRNO

Město Brno uspořádalo společně s uskupeními CzechitasBrnoAI první městský hackathon ve dnech 9.–10. dubna 2022. Jedná se o akci, na které programátoři často ve spolupráci s grafiky a webdesignéry intenzivně pracují na zadaném projektu. V tomto případě se jednalo o hackathon nad otevřenými daty města Brna z portálu data.brno.cz. Cílem bylo vyvinout aplikaci, která povede ke zlepšení života obyvatel nebo rozvoji města. Do brněnského hackathonu se zapojilo 50 účastníků a účastnic, kteří utvořili týmy po 2 až 5 lidech. Celkem tak soutěžilo 12 týmů. 

Krátký trailer ke hře najdete zde.

 

 

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.