Přeskočit na obsah

Díky 600 nových stromů z participativního rozpočtu Dáme na vás bude Brno zelenější

26. dubna 2022
Šest set. Přesně o takový počet stromů se rozrostla brněnská zeleň díky projektu participativního rozpočtu Dáme na vás Stromy pro život.

V roce 2019 tento projekt podal pan Jan Matuszek s cílem vysadit 500 nových stromů. Projekt se v celoměstském hlasování umístil na 2. místě s celkovým počtem 4 369 hlasů a stal se druhým nejúspěšnějším projektem, co se týká počtu hlasů, v celé historii participativního rozpočtu. Z Dáme na vás bylo celkem poskytnuto 3 474 000 korun.

Cílem mého projektu bylo vysázet 500 nových stromů pro zlepšení kvality vzduchu, půdy, vody a života každého z nás,“ upřesnil navrhovatel projektu Jan Matuszek.

Pro slavnostní ukončení projektu byla vybrána městská část Brno-sever, ve které bylo vysazeno z tohoto projektu nejvíce stromů.

Jsme městská část s velkým zastoupením zeleně, jsem tedy rád, že hodně stromů z projektu Stromy pro život našlo místo právě na území Brna-severu. Už vzhledem k tomu, že v nedávných extrémně suchých letech jsme bohužel přišli o stovky stromů,“ doplnil starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.

Těší mě, že jsme z participativního rozpočtu mohli realizovat tento krásný projekt, který získal podporu více než 4 000 Brňanů. Z důvodu vysokého zájmu ze strany městských částí byl do volených orgánů města Brna v listopadu 2021 předložen materiál o navýšení nákladů na projekt, abychom mohli vysázet dalších 100 stromů. Tento materiál byl schválen, celkem se tak v projektu vysadilo 600 stromů,“ uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Další dokončené projekty z Dáme na vás si můžete prohlédnout v galerii.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.