Přeskočit na obsah

Digitální mapa Brna poslouží třeba při plánování staveb, od rodinného domu po tramvajovou trať

03. března 2021
Mít kdykoliv a bez omezení k dispozici soubor velmi podrobných map města už není jen výsadou expertů a firem. Obsáhlé dílo zvané Digitální mapa Brna je od loňského roku veřejně přístupné formou otevřených dat. Využijí je odborníci, ale i ti, kteří potřebují geodetické informace pro stavbu vlastního rodinného domu. Novinkou je aplikace Příběh Digitální mapy Brna, která srozumitelně vysvětluje, jak mapové dílo vznikalo a co obsahuje. Uživatelé navíc mohou tvůrcům mapy pomocí této aplikace hlásit nesrovnalosti a tím ji pomáhají udržovat v aktuálním stavu.

Digitální podoba mapy Brna začala vznikat v průběhu 70. let minulého století na zakázku města. Šlo spíše o budování číselné datové báze než o vektorovou kresbu v dnešním slova smyslu. K prvním praktickým krokům k současné Digitální mapě Brna došlo na přelomu 80. a 90. let. Tvorba těchto dat má tedy v Brně dlouholetou tradici, jednu z nejdelších v České republice. Rozsáhlé mapové dílo tvoří pracovníci oddělení GIS (geografický informační systém) Odboru městské informatiky Magistrátu města Brna.

„Naším cílem je, aby instituce, firmy i veřejnost měly k dispozici kvalitní, přesnou a aktuální velmi podrobnou mapu Brna, v níž je zobrazen skutečný stav území. Důraz klademe na to, aby se tato mapa využívala jako jednotný podklad, na jehož základě se tvoří další data. Ta je pak možné snadno kombinovat a vytvářet analýzy,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, do jehož působnosti spadá mj. oblast informačních technologií, strategie a analýzy dat.

V minulosti byla Digitální mapa Brna dostupná pouze odborníkům a úřad data vydával zpracovatelům zakázek pro město či městské části, studentům, ale i městským firmám, jako Brněnské komunikace, Brněnské vodárny a kanalizace, Technické sítě Brno či Teplárny Brno. Od roku 2020 je volně přístupná na portálu data.brno.cz.

„Nechceme tato data tvořit pouze do šuplíku nebo pro interní potřebu, je důležité, aby je co nejvíce využívala odborná i laická veřejnost. Z odborníků jsou to zejména správci inženýrských sítí, projektanti, geodeti, architekti nebo studenti. Nad jednotným polohopisným podkladem se zobrazují data inženýrských sítí, do něj se navrhují a projektují nové budovy či dopravní stavby, studenti ho využívají pro své práce. Zájem o tyto informace mají i soukromí stavebníci, kteří potřebují aktuální stav polohopisu a výškopisu například pro stavbu rodinného domu,“ popsal uvolněný člen Zastupitelstva města Brna pro oblast informačních technologií Ondřej Kotas.

Novinkou je aplikace Příběh Digitální mapy Brna (dostupná na portálu gis.brno.cz, data.brno.cz nebo přímo na brno.cz/pribeh-digitalni-mapy). Poskytuje informace o celém systému i základních datových sadách, dotkne se historie jejich tvorby od počátku až po současnost a popisuje, jak je proces vytváření a aktualizace mapy řešen organizačně. Součástí je i popis technologie a způsobu zpracování polohopisu z geodetických dokumentací a dalších dostupných měření i možnost oznámit chybu v mapě. Uživatelům takzvaná storymapa také vysvětlí pojmy, v nichž se laici hůře orientují a jež se často pletou i odborníkům – např. číslo popisné, evidenční a orientační, katastrální území a městská část apod.

„Pokud veřejnost nalezne v mapě nějakou nesrovnalost, chybu nebo nesoulad se skutečným stavem území, má možnost označit lokalitu a vložit do aplikace připomínku. Lokalitu pak zkontrolujeme, případně nově zaměříme stav terénu. Jsme vděčni za každou informaci, snažíme se mapu co nejvíce vylepšovat a udržovat v aktuálním stavu,“ upozornil Tomáš Koláčný.

Ročně se do polohopisné mapy zapracovává téměř tisícovka geodetických zaměření od geodetů a projektantů, kteří je mohou úřadu předávat elektronicky přes aplikaci ePřejímka (gis.brno.cz nebo gis.brno.cz/dtm/prejimka). Jedná se o nové stavby v rozsahu od vodovodní přípojky k rodinnému domu až po rozsáhlé dopravní stavby typu Velký městský okruh Žabovřeská nebo tramvajová trať Plotní. V případě potřeby oddělení GIS zajišťuje i vlastní účelová zaměření.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz



Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.