Děti si počtvrté vyzkouší participativní rozpočet, na své nápady získají 35 tisíc korun - Tiskový servis

Děti si počtvrté vyzkouší participativní rozpočet, na své nápady získají 35 tisíc korun

  • 30. srpna 2023
  • 2 minuty čtení

Rada schválila peníze, které si rozdělí brněnské základní školy zřizované městem ve čtvrtém ročníku Participativního rozpočtu do škol. Díky němu samy děti přicházejí s projekty na zvelebení svých škol a hlasují o nich. Každá instituce dohromady obdrží 40 tisíc korun.

Na začátku žáci a žákyně navrhují, jak by svoji školu zlepšili. Navíc zjišťují finanční náročnost vlastních nápadů i nakolik je jejich provedení reálné. Informace následně prezentují ostatním dětem. Projekty s největší podporou dále posuzuje vedení školy a pak postupují do závěrečného hlasování. Úspěšné návrhy se zhotovují v nejkratším možném termínu.

„Do čtvrtého ročníku 2023/2024 se přihlásilo celkem 51 základních škol, tedy o devět více než v minulém roce. Současně se všechny školy z loňska přihlásily i letos a potvrzují velký zájem o participaci,“ vyzdvihuje radní města Brna pro participaci Filip Chvátal.

Celým procesem provází žáky a žákyně koordinátor, jenž je zaměstnancem školy a komunikuje s Odborem participace Magistrátu města Brna. Město vyčlenilo pro každou instituci 35 tisíc korun, o jejichž využití rozhodují děti, a dalších pět tisíc korun jako odměnu koordinátorovi.

Participativní rozpočet do škol nabádá mladé k rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí. Projekt je zároveň učí veřejnému vystupování, hospodaření s penězi či týmové spolupráci a obohacuje běžnou výuku. Posiluje se tak důvěra mezi vedením školy, učiteli i žáky.

„V minulých ročnících si děti odhlasovaly například venkovní učebny, vstupné do VIDA! science centra, čtenářský koutek, vybavení do tělocvičny nebo školní trička, ale také technologické vychytávky jako 3D tiskárnu či dron,“ doplnil Filip Chvátal.

Více informací o zapojených školách či vítězných projektech najdete na webu skoly.damenavas.cz.

Další články z rubriky