Děti samy vymýšlí, jak zlepšit svoji školu - Tiskový servis

Děti samy vymýšlí, jak zlepšit svoji školu

  • 09. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • Anna Dudková

Město rozšířilo participativní rozpočet do základních škol. Letos už počtvrté mohou brněnští žáci navrhovat projekty na zlepšení školního prostředí nebo výuky. Návrhy už přinesly třeba odpočinkové zóny nebo novinky v tělocvičnách a školních zahradách.

Participativní rozpočet do škol. Foto: MMB
Participativní rozpočet do škol. Foto: MMB

Lednice na vzorky do chemie, lavičky před školou, čtenářský koutek, 3D tiskárna nebo třeba větší komfort na toaletách. To vše a mnohem víc přinesly předchozí ročníky participativního rozpočtu v brněnských základních školách.

Letos odstartoval už čtvrtý rok, kdy školy vzkazují dětem: Dáme na vás. S nápady totiž přicházejí sami školáci a hlasováním také rozhodují, které z nich se z papírů a říše představ přesunou do reality.

Projekt učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za jejich okolí, veřejnému vystupování a společné komunikaci, rozvíjí týmovou spolupráci a kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje školákům základní volební principy demokratického systému. Zároveň podporuje komunikaci a posiluje důvěru mezi vedením škol a jejich žáky.

Participativní rozpočet na základních školách funguje na jednoduchém principu. Každá zapojená škola má z městského rozpočtu vyhrazeno 35 tisíc korun na návrhy dětí. O využití částky rozhodují žáci, kteří mohou přijít s konkrétními projekty. Nejprve ovšem musí zjistit, jestli se dají uskutečnit a jaké jsou přibližné náklady.

Nejpodporovanější projekty před závěrečným hlasováním posoudí vedení školy. Ty, které se dostanou až do finále, navrhovatelé odprezentují ostatním a snaží se pro ně získat podporu. Realizace se dočkají nápady, pro které hlasuje nejvíc dětí. Během celého procesu je jim k dispozici školní koordinátor, který komunikuje s městem Brnem. Pro více informací navštivte web skoly.damenavas.cz.

Názor žáků zajímá stále více brněnských škol. V prvním ročníku se zapojilo 27 základních škol, v letošním to je už 51. Rozhodnout o tom, na co se určená částka rozdělí, mohou školáci z různých koutů města.
Podle vítězných návrhů dětem ve školách často chybí relaxační koutky se sedacími pytli a antistresovými pomůckami, ale také pestřejší sportovní vybavení tělocvičen či hřišť. Zájem mají i o pomůcky, které umožní zkvalitnit a oživit výuku.
Někde mají nově bezdotykové dávkovače mýdla či kvalitnější toaletní papír, vítězné nápady zahrnují ale také knihovny, školní rozhlas nebo výlety do VIDA! centra a JumpParku.
 

Další články z rubriky