Přeskočit na obsah

"Děti doktora Federa" se sjely do Brna. Padesát let od emigrace

25. srpna 2018 3 minuty čtení
(ral) – Dětství spojené s fotbalem za Lužánkami, puberta ve znaku randění na Petrově nebo na Špilberku – a pak tanky, okupace, emigrace. Lidé, pro které v srpnu 1968 skončil život v Brně a začal od píky ten v zahraničí, se po padesáti letech do rodného města vrátili. Jejich delegaci dnes přijal primátor Petr Vokřál.

Sál rady na brněnské Nové radnici dnes hostil mimořádnou návštěvu. Do Brna se totiž na pár dní vrátily „děti doktora Federa“. Jde o skupinu brněnských rodáků, které v dětství spojila účast na hodinách náboženství u tehdejšího rabína Federa a kteří v roce 1968 s rodiči emigrovali na Západ. Dnes je jejich domovem Německo, Anglie, Kanada či Izrael. „Už od mládí mě fascinoval osud Čechů, kterým se podařilo překonat obtíže osudu a ještě se prosadit v zahraničí. V kině jsem vždy sledoval film až do konce a v titulkách jsem hledal česká jména a byl jsem na ně hrdý. Je mi proto velkou ctí se tu s vámi dnes setkat,“ přivítal krajany primátor města Brna Petr Vokřál.

Pro židovskou komunitu byly klíčové i jiné osmičkové roky, připomenul ve svém projevu nejstarší účastník delegace Peter Fischer. „V roce 1918 byli židé uznáni jako menšina v novém Československu. V roce 1938 začala arizace židovského majetku, ve 48. roce pak znárodňování a pronásledování, které pokračovalo i v 50. letech. Naše židovská minulost nás zkrátka naučila pozorně sledovat politický vývoj,“ vysvětlil pravděpodobné důvody, proč rodiče, přeživší holokaust za druhé světové války, v roce 1968 dlouho neváhali a znovuokupovanou zemi opustili. 

Peter Fischer odešel do Německa, stejně jako jeho tehdejší přítelkyně, dnes manželka, Hana. „Já jsem shodou okolností byla na prázdninách u strýčka v Hamburku. Toho 21. srpna jsem měla jet domů, už jsem měla připravené kufry, když jsme se dozvěděli, že u nás jsou tanky a hranice uzavřené. Rodiče byli v Jugoslávii a poslali strýčkovi telegram ‚Nech si ji tam‘. Já jsem ale chtěla jet zpátky. Člověk si myslí, že může pomoct,“ vzpomíná dnes Hana Fischerová. V Německu dostudovala vysokou školu a založila rodinu. „Ale hned jak se otevřely hranice v roce 1989, vzali jsme děti a jeli jsme jim do Československa a hlavně do Brna ukázat jim, kde jsme žili. Od té doby sem nejezdíme často, je to přece jen daleko, ale vždy se jdu podívat na vyhlídku na Petrov a pak samozřejmě na dům na Hybešově, kde jsem dvacet let žila.“ A jestli se na něm něco změnilo? „Když jsem odjížděla, byly na něm ještě stopy po střelách z války, tak to už je opravené. Ale vypadá pořád stejně, i barvu má tutéž, a minule jsem se dokonce dívala, že i některá jména na zvoncích mi pořád něco říkají,“ směje se.

Judith Youdell, která celé setkání zorganizovala, naopak Česko navštěvuje od revoluce alespoň jednou ročně. Přijíždí sem až z Izraele, kde nyní žije. „Izrael je pro mě to, čeho rodiče nikdy nedosáhli,“ říká. „Brno pro mě ale pořád představuje pouto k dětství.“ 

O silných vazbách emigrantů na Brno svědčí i to, že někteří si přáli nechat se tu pohřbít a alespoň touto cestou se do vlasti vrátit. Jejich hroby na Židovském hřbitově delegace navštívila v minulých dnech. Do svého plánu zařadili také vilu Stiassni nebo Tugendhat. Jejich pobyt v rodném městě skončí zítra.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.