Přeskočit na obsah

Detailnější 3D model města pomůže při analýzách, přírodních katastrofách i v turistice

01. července 2020

Stávající starší 3D modely města, kterými Magistrát města Brna disponuje, už jeho potřebám nestačí. Detailnější model pro něj zpracuje za 2 miliony korun bez DPH brněnská společnost TopGis. Data pak využijí nejen úředníci, ale také architekti, projektanti a další.

Geografický informační systém města Brna (GISMB) momentálně disponuje několika sadami 3D modelů budov z různých let a v různých úrovních detailu a rozlohy. Řada z nich už vzhledem k datu pořízení a úrovni zpracování nevyhovuje požadavkům uživatelů. Město na vypracování nového modelu vypsalo veřejnou zakázku.

„3D model představuje důležitý podklad pro projekční činnost a procesy územního plánování, užitečný je pro specialisty GIS, projektanty, pracovníky magistrátu i úřadů městských částí, urbanisty a architekty z Kanceláře architekta města a podobně. Data pomáhají například vyhodnotit vliv navržených staveb na aktuální zástavbu například z hlediska panoramat, zastínění, dopadů na chráněné pohledy apod. 3D model budov se dá dále využít třeba při analýzách šíření hluku nebo znečištění ovzduší, při krizovém řízení například při povodních či haváriích a také v oblasti turistiky. Právě na jejich základě lze vytvářet třeba virtuální procházky,“ popsal uvolněný zastupitel pro oblast informačních technologií Ondřej Kotas.

Vítězem výběrového řízení je společnost TopGis s nabídkovou cenou 2 miliony Kč bez DPH (2 420 000 s DPH). 3D model vytvoří do pěti měsíců.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.