Přeskočit na obsah

Dešťová voda pomůže v Líšni se zálivkou a zabrání škodám

23. února 2022
Parky Trnkova a Rokle – dvě místa v Líšni, kde se má akumulovat dešťová voda jako zdroj zálivky. Oběma projekty se dnes zabývala Rada města Brna. V prvním případě se mění dotační titul, v druhém se řeší podání žádosti.

Revitalizace parku Trnkova se blíží ke konci. „Většina prací je již hotová. V blízkosti parku došlo k instalaci podzemní akumulační nádrže na dešťovou vodu, která má sloužit jako zdroj zálivky pro centrální část parku. Prováděly se také vnitřní úpravy technické místnosti přilehlé umělecké školy, kde jsou umístěny ovládací prvky k závlahovému systému. Proběhly také výkopové práce potřebné k položení kanalizace včetně jejího napojení na stávající kanalizační systém,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Práce budou pokračovat ještě během jara. Je nutné udělat potřebné terénní úpravy, položit dlažbu, vybudovat chodníky, doplnit mobiliář, a tím dokončit malé náměstíčko, které vzniká u základní umělecké školy,“ vysvětlil 2. místostarosta městské části Brno-Líšeň Martin Příborský a dále uvedl: „Důvodem projednávání je změna dotačního titulu. Žádost o dotaci byla v lednu 2021 podána v rámci výzvy Operačního programu Životní prostředí. U ní však byla vyčerpána finanční alokace. Naopak je nyní možné žádat o dotaci ve výzvě Hospodaření s vodou v obcích z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. Důležité je, že tento titul umožňuje žádat peníze i na projekty, které jsou dokončené, v realizaci či blízko ukončení realizace.“

Celkové výdaje se předpokládají ve výši 1 531 559 Kč. Způsobilé výdaje se odhadují na 1 018 611 Kč. Předpokládána dotace je 100 % z celkových způsobilých nákladů. Městská část Brno-Líšeň se bude na dofinancování projektu napůl s městem Brnem.

Také v líšeňské Rokli, což je rozsáhlá odpočinková a rekreační zóna, je snaha využít dešťovou vodu. „Kromě její akumulace má projekt zamezit škodám v důsledku splavu a podmáčení pozemků. Vzniknou tak jímací liniové vpusti podél komunikace, budou osazeny akumulační nádrže, vybudovány technologické šachty, vsakovací objekt a další zařízení,“ sdělil 1. náměstek primátorky Petr Hladík a dodal: „Stavba by měla proběhnout ještě do konce letošního roku. Městská část ji chce realizovat, i kdyby žádost o dotaci nebyla úspěšná.“

Celkové výdaje se předpokládají ve výši 1 357 897 Kč. V tuto chvíli jsou veškeré náklady nárokovány jako způsobilé. Dotace se tedy odhaduje na 1 122 229 Kč, což je 100 % z celkových způsobilých nákladů. Žádost o poskytnutí podpory bude podána do stejné výzvy jako park Trnkova.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.