Přeskočit na obsah

Desetiletí nezvěstná socha se našla, konečně se dočká rekonstrukce

03. listopadu 2021
Patrně už od 80. let se považovala za ztracenou, nyní se nečekaně objevila. Barokní sochy sv. Jana Křtitele, umístěné kdysi před domem na Olomoucké 58, se nyní ujme restaurátor. Město zároveň hledá prostor, který by mohla po opravách ozdobit.

S objevem sochy se na město obrátil MgA. Tomáš Martinák. Ten ji našel při vyklízení ateliéru po svém dědečkovi a společně s památkáři z Národního památkového ústavu sochu identifikovali jako Jana Křtitele, stávajícího dříve na Olomoucké.

„Socha odtamtud byla v minulosti odstraněna, když se rozšiřovala silnice. Plánovalo se pak její restaurování, tak se patrně dostala do ateliéru dědečka pana Martináka, ale ze záměru nakonec zřejmě sešlo a na sochu se zapomnělo. V našich sbírkách byla celá desetiletí vedena jako nezvěstná. Mám velkou radost, že se znovu objevila. Jde o hodnotné barokní dílo, které je vlivem času v havarijním stavu a zaslouží si speciální péči. Než bude opravená, najdeme pro ni odpovídající prostor,“ slíbil náměstek pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Ve výběrovém řízení podal ekonomicky nejvýhodnější nabídku František Pavúček. Podle smlouvy mají být všechny práce hotovy do osmi měsíců, město za ně zaplatí necelých 90 tisíc korun bez DPH. Předmětem restaurátorské obnovy je mimo jiné zpevnění, doplnění modelace (světci chybí levá ruka), rekonstrukce svatozáře včetně pozlacení, rekonstrukce atributu apod. Na závěr restaurátor zodpovídá také za usazení sochy na určené místo. Kde to bude, město v tuto chvíli řeší.

Socha světce na původním místě, archiv NPÚ; 2. pol. 20. stol.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.