Přeskočit na obsah

Desetiletí nezvěstná socha se našla, konečně se dočká rekonstrukce

03. listopadu 2021

Patrně už od 80. let se považovala za ztracenou, nyní se nečekaně objevila. Barokní sochy sv. Jana Křtitele, umístěné kdysi před domem na Olomoucké 58, se nyní ujme restaurátor. Město zároveň hledá prostor, který by mohla po opravách ozdobit.

S objevem sochy se na město obrátil MgA. Tomáš Martinák. Ten ji našel při vyklízení ateliéru po svém dědečkovi a společně s památkáři z Národního památkového ústavu sochu identifikovali jako Jana Křtitele, stávajícího dříve na Olomoucké.

„Socha odtamtud byla v minulosti odstraněna, když se rozšiřovala silnice. Plánovalo se pak její restaurování, tak se patrně dostala do ateliéru dědečka pana Martináka, ale ze záměru nakonec zřejmě sešlo a na sochu se zapomnělo. V našich sbírkách byla celá desetiletí vedena jako nezvěstná. Mám velkou radost, že se znovu objevila. Jde o hodnotné barokní dílo, které je vlivem času v havarijním stavu a zaslouží si speciální péči. Než bude opravená, najdeme pro ni odpovídající prostor,“ slíbil náměstek pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Ve výběrovém řízení podal ekonomicky nejvýhodnější nabídku František Pavúček. Podle smlouvy mají být všechny práce hotovy do osmi měsíců, město za ně zaplatí necelých 90 tisíc korun bez DPH. Předmětem restaurátorské obnovy je mimo jiné zpevnění, doplnění modelace (světci chybí levá ruka), rekonstrukce svatozáře včetně pozlacení, rekonstrukce atributu apod. Na závěr restaurátor zodpovídá také za usazení sochy na určené místo. Kde to bude, město v tuto chvíli řeší.

Socha světce na původním místě, archiv NPÚ; 2. pol. 20. stol.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.