Desetiletí nezvěstná socha se našla, konečně se dočká rekonstrukce - Tiskový servis

Desetiletí nezvěstná socha se našla, konečně se dočká rekonstrukce

  • 03. listopadu 2021
  • 2 minuty čtení

Patrně už od 80. let se považovala za ztracenou, nyní se nečekaně objevila. Barokní sochy sv. Jana Křtitele, umístěné kdysi před domem na Olomoucké 58, se nyní ujme restaurátor. Město zároveň hledá prostor, který by mohla po opravách ozdobit.

S objevem sochy se na město obrátil MgA. Tomáš Martinák. Ten ji našel při vyklízení ateliéru po svém dědečkovi a společně s památkáři z Národního památkového ústavu sochu identifikovali jako Jana Křtitele, stávajícího dříve na Olomoucké.

„Socha odtamtud byla v minulosti odstraněna, když se rozšiřovala silnice. Plánovalo se pak její restaurování, tak se patrně dostala do ateliéru dědečka pana Martináka, ale ze záměru nakonec zřejmě sešlo a na sochu se zapomnělo. V našich sbírkách byla celá desetiletí vedena jako nezvěstná. Mám velkou radost, že se znovu objevila. Jde o hodnotné barokní dílo, které je vlivem času v havarijním stavu a zaslouží si speciální péči. Než bude opravená, najdeme pro ni odpovídající prostor,“ slíbil náměstek pro oblast správy majetku Jiří Oliva.

Ve výběrovém řízení podal ekonomicky nejvýhodnější nabídku František Pavúček. Podle smlouvy mají být všechny práce hotovy do osmi měsíců, město za ně zaplatí necelých 90 tisíc korun bez DPH. Předmětem restaurátorské obnovy je mimo jiné zpevnění, doplnění modelace (světci chybí levá ruka), rekonstrukce svatozáře včetně pozlacení, rekonstrukce atributu apod. Na závěr restaurátor zodpovídá také za usazení sochy na určené místo. Kde to bude, město v tuto chvíli řeší.

Socha světce na původním místě, archiv NPÚ; 2. pol. 20. stol.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky