Přeskočit na obsah

Denní centra, výdej jídla, karanténní ubytování. Město vytváří zázemí pro lidi bez domova

01. dubna 2020

Mít si kde umýt ruce a provést další hygienu, vyměnit si roušku nebo dostat jídlo. Běžné každodenní úkony jsou pro lidi bez domova dostupné mnohem hůře. Město se proto snaží vytvořit zázemí, ve kterém tito lidé najdou základní zdravotní a sociální péči a budou tu moci trávit čas namísto neomezeného pohybu po městě. Kromě řady denních center a výdejen jídel také připravuje prostory pro ty, kdo budou muset do karantény.

„S lidmi bez domova se z úrovně města pracuje kontinuálně. Od počátku je pracovníci našeho odboru sociální péče i neziskových organizací aktivně kontaktují a informují je nejen o místech, kde se mohou vyspat, osprchovat se, vyměnit si oblečení nebo dostat jídlo, ale v tuto chvíli také o doporučeném chování v souvislosti s koronavirem. Rozdávají jim i roušky. S ochranou pomáhají také naši strážníci, kteří rovněž distribuují roušky ušité dobrovolníky. Na opatřeních, která jsme dnes oficiálně schválili, pracujeme intenzivně už několik uplynulých dní. Doplňují činnost denních stacionářů a nocleháren, z nichž některé v souvislosti s nákazou omezily svoji činnost,“ přiblížila primátorka Markéta Vaňková a připomněla i projekt opětovného použití roušek. Lidé mohou do Krizového střediska v Masné ulici kdykoli během dne odevzdávat do kontejneru obnošené roušky, které se následně vyperou a dezinfikují, aby mohly sloužit rizikovým klientům.

Dočasná denní centra vzniknou podle dnešního rozhodnutí radních na Vlhké, v areálu střelnice u Anthroposu a v bývalých židenických kasárnách. „Lidí bez domova je nyní v Brně kolem 500. Část z nich využívá azylové domy, ubytovny nebo bydlí v provizoriích typu zahradní chatky. Akutně je tedy potřeba postarat se asi o 150 lidí. Vytipovali jsme více lokalit, aby nedošlo ke koncentraci těchto osob na jednom místě: jedna lokalita proto bude mít kapacitu maximálně 50 osob,“ dodal náměstek pro sociální oblast Robert Kerndl.

Rada schválila, že na Vlhké, kde se lidé bez domova přirozeně shromažďují už nyní, vybuduje mobilní denní centrum. Jeho fungování omezila koncem letošního roku. „Nyní se tu lidé na veřejných prostranstvích sdružují zcela nekoordinovaně bez jakékoliv hygienické, sociální či zdravotnické podpory. Ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna a neziskovými organizacemi, které se věnují terénní práci, jsme schopni jim zajistit pravidelné měření teploty a kontroly jejich zdravotního stavu, základní hygienu a sociální zázemí, stravování a alespoň elementární náplň jejich dne tak, aby se zdržovali v těchto centrech a nebyli potenciálním zdrojem nákazy pro ostatní,“ zdůvodnil Robert Kerndl.

Dočasný status bude mít také denní centrum u Anthroposu. Zhruba do týdne by tu město chtělo vybudovat „stanové městečko“. O zapůjčení velkokapacitních stanů už požádalo armádu. Zároveň dnes radní schválili, aby společnost TOI TOI vybavila areál sprchovým kontejnerem s pěti sprchami a kontejnerem s oddělenými toaletami pro muže a ženy a aby tu umístila rezervoár na splaškovou vodu a zajišťovala její odvoz. Vzhledem k povaze denního centra bude sloužit maximálně do 15. července.

V židenických kasárnách budou pro lidi bez domova sloužit dva objekty. První, vlastněný Policií ČR, se dovybaví pro potřeby denního centra. Jde o kuchyni s jídelnou a dalším prostorným sálem. Druhý objekt, v majetku města, už prochází drobnými stavebními úpravami a vznikne v něm lůžková část pro lidi v karanténě. Prostory by tak doplnily kapacitu, kterou momentálně poskytuje ubytovna na Železniční: ta pro lůžkovou karanténu pojme 10 osob.

Dočasná výdejna jídla funguje ode dneška na dolním nádraží. Zatím nahrazuje absentující denní centra. Lokalita je v docházkové vzdálenosti od centra, kde je větší koncentrace lidí bez domova. Aby se pro jídlo dostali, nebudou muset využívat MHD. Zároveň je dolní nádraží aktuálně využíváno cestujícími jen minimálně, proto bylo území vybráno jako vhodné pro operativní zařízení výdeje jídel. Nově přibyly prostory bývalé vrátnice v káznici na Cejlu, kde bude informační a výdejové centrum pro lidi bez domova. Dostanou zde například roušky, zdravotnický materiál atd.

„Situaci budeme samozřejmě bedlivě sledovat a reagovat na ni. Jsme schopni například navýšit možnost noclehů v denních centrech, pokud by přestaly stačit kapacity nocleháren. Stejně tak se budou operativně kapacity upravovat v případě potřeby umístit větší množství lidí bez domova do karantény,“ uzavřela Markéta Vaňková.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.