Den Brna: bohoslužba připomněla úspěšnou obranu města před Švédy

  • 13. srpna 2017
  • 1 minuta čtení
(taz) - Brno si o tomto víkendu opět připomíná jedno z nejvýznamnějších výročí své historie - konec obléhání švédskými vojsky v srpnu 1645. Letos od této události uplynulo 372 let. Obráncům Brna byla v pátek večer věnována bohoslužba v katedrále na Petrově, které se zúčastnil brněnský biskup Vojtěch Cikrle i primátor města Brna Petr Vokřál. Součástí vzpomínky byl i průvod se světly.

Iniciátorem oslav Dne Brna se před lety stal právě brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Město si při této příležitosti připomíná úspěch, kterého při švédském obléhání na konci třicetileté válka dosáhlo díky znamenitému vojenskému velení. To představovali Raduit de Souches a velitel Špilberku Ogilvy. Oporou obrany byli také studenti jezuitské koleje pod vedením pátera Středy a všichni Brňané, kteří se rozhodli své město svorně bránit před vojskem švédského generála Torstersona.

Jak věřili brněnští obránci, zásluhu na porážce Švédů měla i Panna Marie, kterou po celou dobu obléhání vzývali prostřednictvím obrazu svatotomské Madony. Obléhání skončilo 15. srpna, tedy v den významného církevního svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Den Brna. Biskup V. Cikrle a primátor P. Vokřál na Petrově. Foto: V. Kobza

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít