Přeskočit na obsah

Den Brna: bohoslužba připomněla úspěšnou obranu města před Švédy

13. srpna 2017 1 minuta čtení
(taz) - Brno si o tomto víkendu opět připomíná jedno z nejvýznamnějších výročí své historie - konec obléhání švédskými vojsky v srpnu 1645. Letos od této události uplynulo 372 let. Obráncům Brna byla v pátek večer věnována bohoslužba v katedrále na Petrově, které se zúčastnil brněnský biskup Vojtěch Cikrle i primátor města Brna Petr Vokřál. Součástí vzpomínky byl i průvod se světly.

Iniciátorem oslav Dne Brna se před lety stal právě brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Město si při této příležitosti připomíná úspěch, kterého při švédském obléhání na konci třicetileté válka dosáhlo díky znamenitému vojenskému velení. To představovali Raduit de Souches a velitel Špilberku Ogilvy. Oporou obrany byli také studenti jezuitské koleje pod vedením pátera Středy a všichni Brňané, kteří se rozhodli své město svorně bránit před vojskem švédského generála Torstersona.

Jak věřili brněnští obránci, zásluhu na porážce Švédů měla i Panna Marie, kterou po celou dobu obléhání vzývali prostřednictvím obrazu svatotomské Madony. Obléhání skončilo 15. srpna, tedy v den významného církevního svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Den Brna. Biskup V. Cikrle a primátor P. Vokřál na Petrově. Foto: V. Kobza

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.