Přeskočit na obsah

Dekorační osvětlení v centru se dočká obnovy

09. září 2020

Centrum města oživí nové světelné girlandy. Ty stávající napodobují osvětlení ze 70. let, o vzhledu nových rozhodne soutěž. Její výsledky by měly být předloženy do konce letošního roku. Modernizace vyjde na cca 4,5 milionu korun.

„Počátky slavnostního osvětlení ulic v historickém centru sahají do roku 1959, kdy se v Brně konal první mezinárodních strojírenský veletrh a město se chtělo vystavovatelům ukázat v tom nejlepším světle, přeneseně i doslova. K renovaci osvětlení došlo před 13 lety. Od té doby nezměnilo uliční slavnostní osvětlení svoji podobu a je na něm samozřejmě vidět i stáří,” vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Girlandy jsou nyní umístěny v centru města, na ulici České, Masarykově, Běhounské, Kobližné apod. Tyto napodobeniny ze 70. let jsou ve vlastnictví Technických sítí Brno a na většině z nich je buď logo Brna, či městské části. Modernizované osvětlení počítá opět s umístěním loga městských částí do centrálního kruhu světelného závěsu, namísto loga města se však prostor využije spíš k propagaci významných osobností, památek, sportovců a historie města.   
Městské části už nyní obdržely od Technických sítí nabídku na umístění loga, a to za cenu 6 tisíc bez DPH.

„O výsledné podobě girland rozhodne vypsaná soutěž. Nemáme v úmyslu měnit jejich systém, pouze zmodernizujeme jejich vzhled a využijeme moderní technologie. Upustili jsme od umístění loga Brna v centrálním kruhu, neboť každému turistovi je jasné, do jakého města přicestoval. Zaměříme se proto spíše na propagaci osobností, historie a památek spojených s městem,“ uvedla zastupitelka pro marketing a turistický ruch Kristýna Černá.

Odhadované náklady na výměnu osvětlení jsou cca 4,5 milionu korun. Výsledky soutěže budou předloženy Radě města Brna do konce letošního roku.

Radní dnes také schválili smlouvu o spolupráci mezi statutárním městem Brnem a Technickými sítěmi Brno za účelem zajištění odborných činností na akci Brněnské Vánoce. Technické sítě Brno jsou touto činností pověřeny každoročně od roku 2015, kdy o tom rozhodla Rada města Brna.

Smlouva o spolupráci zohledňuje zavedený a velmi úspěšný model tzv. vánoční trasy, která organicky propojuje historický střed města Brna (náměstí Svobody včetně přilehlých ulic, Dominikánské náměstí, Stará radnice, Nová radnice a Zelný trh), včetně rozšíření vánočního osvětlení na ulici Česká a výzdoby na ulicích Masarykova, Jánská a Orlí. Dále je zahrnuta výzdoba na ulicích Květinářská, Starobrněnská, na Šilingrově náměstí a Dominikánské a v ulicích Kobližná, Rašínova, včetně loňského rozšíření o nové prvky na ulicích Poštovská a Zámečnická. Na adventní trasu navazuje vánoční trh realizovaný městskou částí Brno-střed na Zelném trhu a Moravském náměstí.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.