Debnár, Žemlička, Muzikářová, Valehrach. Oběti 21. srpna dnes uctili představitelé města

  • 21. srpna 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) – Věnce, kytice a svíčky dnes přibyly na několika brněnských ulicích. Připomínají oběti na životech, které si vyžádala sovětská okupace v roce 1968 i demonstrace při jejím prvním výročí o rok později.

Dva pietní akty proběhly v centru města. Právě zde se před 49 lety začali srocovat lidé na protest proti rok trvající sovětské okupaci. Demonstrace probíhající na celém území republiky byly násilně potlačeny, v Brně za cenu dvou lidských životů – Danuše Muzikářové a Stanislava Valehracha. Jejich památku uctil spolu s dalšími osobnostmi i primátor města Brna Petr Vokřál.

Srpnová okupace stála život i teprve 16letého učně Josefa Žemličku. Zemřel na následky střelného zranění od vojáků na Jihlavské. Jeho pohřbu se demonstrativně zúčastnilo na tři tisíce lidí. Viliama Debnára zastřelil neznámý voják, když projížděl Líšní. V autě s ním byl v tu chvíli ještě pětiletý syn. Osudné momenty 21. srpna 1968 připomínají na daných místech pamětní desky. Za účasti prvního náměstka Petra Hladíka a dalších představitelů města zde dnes lidé uctili padesáté výročí smrti obou občanů.

Půl století od příjezdu vojsk Varšavské smlouvy připomíná ve městě řada akcí. V 17 hodin se na Špilberku uskuteční vernisáž výstavy Rok 1968 v Brně očima cenzora, v 19 hodin slavnostní koncert na Petrově. Přehled dalších událostí najdete zde

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít