Přeskočit na obsah

Debnár, Žemlička, Muzikářová, Valehrach. Oběti 21. srpna dnes uctili představitelé města

21. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) – Věnce, kytice a svíčky dnes přibyly na několika brněnských ulicích. Připomínají oběti na životech, které si vyžádala sovětská okupace v roce 1968 i demonstrace při jejím prvním výročí o rok později.

Dva pietní akty proběhly v centru města. Právě zde se před 49 lety začali srocovat lidé na protest proti rok trvající sovětské okupaci. Demonstrace probíhající na celém území republiky byly násilně potlačeny, v Brně za cenu dvou lidských životů – Danuše Muzikářové a Stanislava Valehracha. Jejich památku uctil spolu s dalšími osobnostmi i primátor města Brna Petr Vokřál.

Srpnová okupace stála život i teprve 16letého učně Josefa Žemličku. Zemřel na následky střelného zranění od vojáků na Jihlavské. Jeho pohřbu se demonstrativně zúčastnilo na tři tisíce lidí. Viliama Debnára zastřelil neznámý voják, když projížděl Líšní. V autě s ním byl v tu chvíli ještě pětiletý syn. Osudné momenty 21. srpna 1968 připomínají na daných místech pamětní desky. Za účasti prvního náměstka Petra Hladíka a dalších představitelů města zde dnes lidé uctili padesáté výročí smrti obou občanů.

Půl století od příjezdu vojsk Varšavské smlouvy připomíná ve městě řada akcí. V 17 hodin se na Špilberku uskuteční vernisáž výstavy Rok 1968 v Brně očima cenzora, v 19 hodin slavnostní koncert na Petrově. Přehled dalších událostí najdete zde

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.