Přeskočit na obsah

Dárci krve si zasportují, z orloje budou padat speciální kuličky. Pilotní ročník kampaně vrcholí

19. května 2021

Malý dárek za velký dar. Tak lze shrnout soutěž 4,5 dl pro život, která byla součástí pilotního ročníku kampaně Darujme krev pro Brno v roce 2020. Losování výherců se odehrálo 18. května na Nové radnici, soutěžilo se o stovku poukazů ke vstupu na brněnská sportoviště. Kampaň pokračuje i letos. V červnu se otevře výstava a v orloji na náměstí Svobody bude další sada kuliček limitované série u příležitosti Světového dne dárců krve.

Dárcovská soutěž 4,5 dl pro život byla jedním z pilířů celoroční městské kampaně Darujme krev pro Brno. Bezpříspěvkoví dárci krve a krevních složek mohli i zpětně přihlásit odběry uskutečněné od 1. října 2020 do 30. dubna 2021. Ve hře bylo 90 dárkových poukazů od správce městských sportovišť Starez-Sport v hodnotě 500 korun pro vylosované z kategorií veřejnosprávní sektor, vysokoškolský sektor a ostatní veřejnost. 10 poukazů za 1 000 korun čekalo na vylosované prvodárce ze všech kategorií.

Při organizaci soutěže spojily síly město Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity. Ta měla na starosti vysokoškolský sektor a svoji aktivitu nazvala Univerzitní pohár darování krve, při němž akademici, studenti, zaměstnanci i absolventi mohli darovat krev jménem své univerzity.

Losování soutěže 4,5 dl pro život se uskutečnilo v úterý 18. května 2021 v salonku primátorky na Nové radnici za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové, 1. náměstka primátorky Petra Hladíka a proděkanky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jany Fialové.

Soutěž hodnotíme jako velice úspěšnou, zvláště vzhledem k tomu, že probíhala v době vrcholící pandemie onemocnění covid-19 v České republice. Lidé měli na podzim a v zimě spoustu svých starostí, přesto však mnozí neřešili jen zdraví své a svých blízkých, ale rozhodli se pomoci všem. V rámci soutěže bylo v brněnských fakultních nemocnicích darováno asi 266 litrů krve, což může zachránit zdraví či život mnoha pacientům,“ komentovala soutěž primátorka Markéta Vaňková.

Musím poděkovat všem, kteří se rozhodli zapojit do tak bohulibé aktivity, jako je darování krve. Obzvláště mne těší, že se naše fakulta podílela na organizaci části věnované vysokým školám. Ukazuje se, že studenti se v této těžké době zapojili nejen dobrovolnicky, ale nebáli se ani jít darovat krev, která je stále tekutinou nejvzácnější. Věřím, že i díky takovýmto aktivitám, které iniciuje město Brno, se zvyšuje naše cítění k osobám, jež potřebují naši pomoc. A jak se říká, nikdy nevíme, kdy tuto pomoc budeme potřebovat i my,“ doplnila proděkanka Lékařské fakulty MU Jana Fialová.

Dárcovská soutěž 4,5 dl pro život • Dárci mohli i zpětně přihlásit odběry uskutečněné od 1. října 2020 do 30. dubna 2021. • Celkový počet správně zaregistrovaných odběrů krve a krevních složek: 701 • Počet správně zaregistrovaných odběrů krve: 566 • Počet správně zaregistrovaných odběrů krevních složek: 135

Od 1. do 11. června se v Urban centru na Staré radnici koná výstava k dosavadnímu průběhu kampaně Darujme krev pro Brno. „K vidění budou fotografie ambasadorů kampaně a snímky z loňských akcí, jako byl např. zářijový Běh na krev. Hlavními exponáty výstavy však budou žákovské a studentské soutěžní práce vytvořené v rámci literární a výtvarné soutěže Darování krve očima dětí a mládeže. Její soutěžní část končí 20. května a 1. června slavnostně vyhlásíme vítěze a předáme jim ceny,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík. V průběhu konání výstavy bude také možné hlasovat o tom, která práce získá cenu veřejnosti.

Brno se rovněž připojí k akci Měsíc darování krve, kterou na podporu kampaně Darujme krev pro Brno pořádá Fan klub HC Kometa Brno. Ta odstartuje 14. června, kdy si připomínáme Světový den dárců krve. V tento den také Brňané i návštěvníci města mohou znovu zkusit štěstí a ulovit v orloji na náměstí Svobody speciální kuličku s motivem kampaně. Padat z časostroje budou každou celou hodinu od 11 do 23 hodin.

Naše kampaň bude pokračovat i v dalších letech a těšíme se, že přijdou na řadu i aktivity, které jsme měli v plánu už loni a které nakonec covid-19 zkomplikoval nebo zrušil,“ dodává Petr Hladík.


Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.